Україна, Росія та ЄС домовились про умови поставок газу взимку 2015 (Брюсель, 2014)

БРЮССЕЛЬ (Рейтер) – Україна, Росія і Європейський союз змогли підписати угоду, згідно з якою Москва зобов'язується відновити постачання газу своєму сусідові в холодний період – до березня 2015-го року.

Києву необхідно буде виплатити РФ близько $4,6 мільярда. З них $3,1 мільярда будуть виплачені двома траншами до кінця року, щоб погасити існуючий перед російським Газпромом борг, а ще $1,5 мільярда будуть віддані за новий газ до березня. При цьому Росія наполягає на передоплаті.

Угода охолодила побоювання щодо нової "газової війни". Росія задовольняє близько третини газових потреб ЄС, причому близько половини цього газу йде транзитом через Україну. Під час двох попередніх російсько-українських "газових воєн" в 2006 і 2009 роках постраждали європейські споживачі.

"Людям в Європі тепер не доведеться мерзнути", – сказав у п'ятницю складають свої повноваження голова Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу.

Покаравший Москву санкціями у зв'язку з анексією Криму та українською кризою Євросоюз виступив посередником у газовій суперечці України і Росії в надії досягти компромісу і не допустити перебоїв поставок російського палива європейцям взимку.

Єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер вважає підписаний документ першим кроком до нормалізації відносин між Москвою і Києвом

У червні Росія припинила постачати газ Україні за неоплачених боргів на суму понад $5 мільярдів. Київ направив позов в Стокгольмський арбітраж з вимогою переглянути підписаний у 2009 році контракт між Газпромом та українською держкомпанією Нафтогаз, який передбачає ціну газу для України значно вище ринкового рівня.

Reuters