Рак ободової кишки

Ободова кишка становить приблизно 4/5 від загальної довжини товстої кишки. У ній виділяють чотири відділи: висхідну, поперечну, низхідну та сигмовидну ободову кишку. Остання перетворюється на пряму кишку.

Рак ободової кишки входить до найбільш поширених онкологічних захворювань. Зазвичай цю патологію позначають терміном рак товстої кишки. Пухлинні новоутворення товстої та прямої кишки об'єднують в одну групу онкологічних захворювань та називають колоректальним раком.

Зазвичай виникненню злоякісної пухлини ободової кишки передує виникнення доброякісного новоутворення –  поліпа. Існують різні типи поліпів, вони мають різний потенціал до злоякісності. Ризики збільшуються з віком, тому всім, кому 50 років і більше, рекомендується проходити скринінгове ендоскопічне дослідження - колоноскопію. Детальніше про інструментальні методи дослідження можна почитати на сайті: https://medicalplaza.ua/uk/rak-obodovoyi-kiski.

Причини розвитку раку ободової кишки

Не можна точно сказати, чому в конкретної людини в ободової кишці виникла злоякісна пухлина. Рак завжди є результатом певного набору мутацій у клітині, але що до цих мутацій призвело – питання, на яке складно відповісти.

Виділяють деякі фактори ризику, що підвищують ймовірність розвитку колоректального раку:

 1. Вік. Ризик захворіти збільшується після 50 років. Очевидно, це пов’язано з тим, що з часом у клітинах тіла людини накопичується дедалі більше генетичних дефектів.
 2. Спадковість. Якщо у ваших близьких родичів (батьки, сестри, брати, діти) діагностували злоякісні пухлини ободової кишки, ваші ризики також підвищені.
 3. Нездорове харчування. Розвитку раку сприяє «західний» раціон, у якому присутні багато червоного та переробленого м'яса, фастфуду, напівфабрикатів, мало фруктів, овочів та клітковини. Особливо багато канцерогенів у їжі, приготовленій шляхом смаження, на грилі, барбекю.
 4. Низька фізична активність. У групі підвищеного ризику люди, які ведуть «сидячий» спосіб життя.
 5. Зайва вага. Люди, які мають надмірну масу тіла або ожиріння, частіше хворіють на рак ободової кишки, і у них гірший прогноз.
 6. Куріння. Розвитку злоякісних пухлин у кишечнику сприяє куріння, надмірне захоплення алкоголем.
 7. Спадкові хвороби. Батьки можуть передавати дітям деякі мутації, які роблять їх більш схильними до розвитку раку. Найбільш поширені спадкові захворювання цієї групи: синдром Лінча, а також сімейний аденоматозний поліпоз.
 8. Хронічні запалення ободової кишки: виразковий коліт, хвороба Крона.

Жоден із цих факторів не викличе рак ободової кишки зі стовідсотковою ймовірністю. Кожен із них лише до певної міри підвищує ризики. На деякі з цих факторів можна вплинути, наприклад, почати правильно харчуватися, відмовитися від алкоголю та цигарок, зайнятися спортом.

Класифікація

Найпоширеніший різновид раку ободової кишки і взагалі колоректального раку - аденокарцинома. Вона розвивається із залозистих клітин, які знаходяться у слизовій оболонці. Аденокарцином представлено більше 96% злоякісних новоутворень товстої кишки. У цій групі пухлин виділяють низку підгруп. Найбільш агресивні з них - муцинозний і перстневидноклітинний рак. Пацієнти з такими пухлинами мають найнесприятливіший прогноз.

Стадії раку ободової кишки

Рак ободової кишки класифікують по стадіях залежно від розмірів та глибини проростання первинної пухлини (T), наявності вогнищ у регіонарних лімфатичних вузлах (N) та віддалених метастазів (M). Виділяють п'ять основних стадій:

Стадія 0 - "рак на місці". Невелика пухлина, яка знаходиться в межах слизової оболонки, не зростає глибше.

Стадія I - пухлина, яка проросла в підслизову основу або в м'язовий шар стінки кишки.

Стадія II - пухлина, яка проросла в глибокі шари стінки ободової кишки (IIA), проросла її наскрізь і поширилася в сусідні органи (IIB), або є невелика пухлина, як на стадії I, і вогнища в 1-3 ближче лежачих лімфатичних вузлах (IIIC)).

Стадія III ділиться на три підстадії: IIIA, IIIB і IIIC залежно від того, наскільки глибоко пухлина проросла в стінку кишки і скільки торкнулися лімфатичних вузлів.

Стадія IV - є метастаз в одному органі (наприклад, печінці або легенях) або в групі лімфовузлів, яка знаходиться далеко від кишечника (IVA), або є метастази більш ніж в одному органі або групі лімфатичних вузлів (IVB), або рак поширився по поверхні очеревини (IVC). При цьому не важливим є розмір первинного новоутворення і наскільки глибоко воно проросло в стінку ободової кишки.

Як відбувається метастазування раку з ободової кишки

Рак ободової кишки може поширюватися в інші органи різними способами:

 • Імплантаційний шлях — коли ракові клітини проникають у сусідні органи, які контактують із кишкою, «розповзаються» поверхнею очеревини.
 • Деякі ракові клітини відокремлюються від первинної пухлини, проникають у кровоносні або лімфатичні судини, мігрують по них у лімфатичні вузли або інші органи. Такі шляхи метастазування називаються гематогенним та лімфогенним.

Найчастіше метастази при раку товстої кишки виявляються у легенях та печінці, рідше – у кістках, головному мозку.

Симптоми

Рак товстої ободової кишки нерідко існує тривалий час, не викликаючи будь-яких симптомів. Але навіть коли симптоми виникають, вони неспецифічні та нагадують ознаки багатьох інших захворювань. Якщо вас турбують розлади цього списку, швидше за все, у вас не рак, але потрібно обов'язково відвідати лікаря і пройти обстеження:

 • запори чи діарея, які зберігаються протягом кількох днів;
 • зміна зовнішнього вигляду випорожнень: якщо він став темним, як дьоготь, або тонким, як олівець;
 • домішки крові у стільці;
 • після відвідування туалету виникає відчуття, що кишка випорожнилася не повністю;
 • біль, спазми в животі;
 • безпричинна слабкість, почуття втоми, незрозуміла втрата ваги.

Ускладнення раку ободової кишки

Якщо пухлина блокує просвіток ободової кишки, у хворого розвивається кишкова непрохідність. Цей стан проявляється у вигляді відсутності випорожнень, сильних болів у животі, нудоти, блювання, сильного погіршення загального стану. Хворому негайно потрібна медична допомога, інакше може статися некроз (загибель) ділянки кишки, розвинеться перитоніт.

Якщо пухлина призводить до постійних кровотеч, розвивається анемія. Пацієнт стає блідим, постійно відчуває слабкість, його турбують головний біль, запаморочення. У важких випадках потрібне переливання крові.

Метастазування раку кишки в печінку загрожує порушенням відтоку жовчі та розвитком механічної жовтяниці — стану, при якому шкіра та слизові оболонки набувають жовтуватого відтінку, турбує свербіж шкіри, біль у животі, погіршується загальний стан. Поки не буде відновлено відтік жовчі, неможливе проведення активного протипухлинного лікування.

Стан, у якому ракові клітини поширюються на поверхні очеревини, називається канцероматозом, при цьому розвивається асцит — скупчення рідини у животі. Це ускладнення розвивається при раку ободової кишки стадії IVC. Асцит погіршує стан пацієнта, ускладнює лікування та різко негативно позначається на прогнозі.

Методи діагностики

Якщо пацієнта турбують симптоми, які можуть вказувати на рак ободової кишки, лікар насамперед призначить УЗД органів черевної порожнини та колоноскопію. Ці дослідження допоможуть виявити пухлину, а під час колоноскопії можна провести біопсію – отримати фрагмент патологічно зміненої тканини та відправити до лабораторії. Біопсія - найточніший метод діагностики раку.

Колоноскопія – ефективний скринінговий метод. Вона допомагає виявити поліпи та рак кишки на ранніх стадіях. Її рекомендується проходити всім людям старше 50 років. В Medical Plaza колоноскопію виконують лікарі експертного рівня на новітньому обладнанні від провідних виробників. У нас процедура проходить у стані медикаментозного сну, тому ви не відчуватимете неприємних відчуттів.

Після того, як рак діагностовано, необхідно встановити його стадію. Для цього застосовують КТ, МРТ, ПЕТ-сканування. Метастази у легенях виявляють за допомогою рентгенографії грудної клітки. Якщо є метастази в печінці, застосовують ангіографію - рентгенологічне дослідження, під час якого в кровоносні судини вводять контрастний розчин.

Додатково лікар може призначити аналіз випорожнень на приховану кров, загальний та біохімічний аналіз крові, щоб виявити анемію, оцінити функції печінки. Аналізи крові на онкомаркери зазвичай проводять у процесі лікування, щоби проконтролювати його ефективність.

Диференційна діагностика

Симптоми, що виникають під час раку ободової кишки, можуть турбувати при багатьох інших патологіях. Найчастіше злоякісну пухлину доводиться диференціювати з такими захворюваннями, як кишкові інфекції, хронічні запальні процеси, геморой, синдром подразненого кишківника.

Методи лікування

При раку ободової кишки можливі різні варіанти лікування. Лікар вибирає оптимальну тактику в залежності від стадії злоякісної пухлини, її локалізації, загального стану пацієнта, наявності у нього тих чи інших ускладнень, супутніх захворювань. Виконують хірургічні втручання, застосовують різні типи протипухлинних препаратів, проводять курси променевої терапії.

Хіміотерапія

Хіміотерапія при злоякісних пухлинах ободової кишки може переслідувати різні цілі:

 1. Неоад'ювантну хіміотерапію призначають до хірургічного втручання, щоб скоротити розміри пухлини та спростити її видалення.
 2. Ад'ювантна хіміотерапія проводиться після хірургічного втручання, щоб знищити ракові клітини, що залишилися, і знизити ризик рецидиву.

Як основний метод лікування хіміотерапію застосовують при пізніх стадіях раку, в паліативних цілях.

При злоякісних новоутвореннях товстої кишки застосовують різні типи хіміопрепаратів. Найчастіше одночасно використовують два або більше препаратів, що допомагає підвищити ефективність лікування.

Таргетні препарати впливають більш прицільно порівняно з класичними хіміопрепаратами: вони спрямовані на певні молекули-мішені, які допомагають раковим клітинам безконтрольно розмножуватися та підтримувати свою життєдіяльність. Найчастіше при злоякісних пухлинах кишки застосовують дві групи таргетних препаратів:

 • Інгібітори VEGF - речовини, за допомогою яких ракові клітини стимулюють ангіогенез (утворення нових кровоносних судин). Їх застосовують при прогресуючому раку ободової кишки, вводять внутрішньовенно раз на 2 або 3 тижні, зазвичай поєднують із хіміотерапією.
 • Інгібітори EGFR - білка-рецептора, що знаходиться на поверхні ракових клітин та змушує їх безконтрольно розмножуватися. Інгібітори EGFR вводять внутрішньовенно раз на тиждень або через тиждень.

У деяких випадках застосовують препарати із групи інгібіторів контрольних точок. Вони блокують молекули, які заважають імунній системі розпізнавати та атакувати ракові клітини. Зазвичай їх застосовують при неоперабельному, метастатичному раку, коли є неефективною хіміотерапія, якщо стався рецидив.

Хірургія

У деяких випадках (стадія 0 - рак на місці, іноді стадія I) рак ободової кишки можна видалити під час колоноскопії. На жаль, така можливість є рідко. Найчастіше доводиться виконувати колектомію - часткове або повне видалення ободової кишки. Обсяг хірургічного втручання залежить від локалізації та розмірів пухлини. Зазвичай одночасно видаляють щонайменше 12 прилеглих лімфатичних вузлів. Кінці кишки, що залишилися, зшивають - накладають анастомоз.

Колектомія може бути виконана відкритим способом (через розріз) або лапароскопічно (через проколи в черевній стінці).

Іноді анастомоз не вдається накласти одразу. У таких випадках накладають тимчасову колостому або ілеостому - ділянку ободової або клубової кишки підшивають до шкіри і формують отвір для відходження стільця. Надалі стому закривають.

Якщо пухлина блокує просвіт кишківника і її не можна видалити, накладають постійну колостому. Прохідність кишечника можна відновити за допомогою стенту – металевого каркаса у вигляді порожнистого циліндра із сітчастою стінкою. Такі операції називаються паліативними: вони спрямовані не на видалення раку, а на боротьбу із симптомами, покращення стану пацієнта.

Хірурги в Medical Plaza виконують різні типи радикальних та паліативних втручань. Фахівці нашого відділення ендоскопії мають великий досвід встановлення стентів у кишці, жовчних протоках та інших порожнистих органах. У відділенні інтервенційної хірургії виконується радіочастотна абляція, хіміоемболізація при метастазах печінки.

Променева терапія

Променева терапія може бути призначена до (неоад'ювантна), після (ад'ювантна) операції на кишці або як основний метод лікування при метастатичному раку, для боротьби з симптомами.

Якщо променеву терапію поєднують із хіміотерапією, то таке лікування називається хіміопроменевою терапією.

Прогноз

Основний показник, за допомогою якого визначають прогноз при онкологічних захворюваннях ободової кишки та інших органів - п'ятирічна живучість. Він показує відсоткову частку пацієнтів, які залишилися живими через п'ять років після того, як їм було встановлено діагноз.

П'ятирічне виживання при колоректальному раку залежить від стадії:

 • При локалізованому раку (не поширився на межі кишкової стінки — стадії I, IIA і IIB) — 90%.
 • При раку, що поширився на сусідні органи та регіонарні лімфатичні вузли (стадія ІІІ), – 71%.
 • При метастатичному раку (стадія IV) – 14%.

Як видно з цих цифр, найбільш успішно лікуються злоякісні пухлини ободової кишки на ранніх стадіях, а при виникненні метастазів прогноз різко погіршується. Однак дані показники мають лише орієнтовний характер. Вони розраховані на основі статистики серед пацієнтів, у яких рак у товстій кишці діагностували п'ять років тому і раніше. За цей час в онкології сталися деякі зміни, з'явилися нові технології, препарати.

Ніколи не можна опускати руки. Навіть при запущеному раку з метастазами хворому можна допомогти, продовжити його життя, позбавити болісних симптомів. Лікарі Medical Plaza беруться за лікування будь-яких пацієнтів. Ми знаємо, як допомогти.