КРУ нарахувало Тимошенко порушень на 53 млрд гривень

Контрольно-ревізійне управління, за результатами аудиту діяльності уряду Юлії Тимошенко, виявило порушень на суму майже 53 мільярди гривень. Про це заявив глава КРУ Петро Андрєєв , повідомляє "Українська правда". За його словами, значна частина цих коштів була виведена з держбюджету і використана на передвиборчу агітацію Тимошенко.

Зокрема, Андрєєв поставив у провину уряду Тимошенко, що кошти, отримані від МВФ, у сумі 36,1 мільярда гривень були використані на забезпечення поточних потреб держбюджету, замість того, щоб витратити їх на погашення зовнішнього боргу. Також, за словами керівника відомства, Держказначейство, не маючи на те повноважень, надавало позики Пенсійному фонду на суму 42,1 мільярд гривень.

Крім того, Держказначейство, у порушення законодавства, розмістило на депозитних рахунках банків 6,4 мільярди гривень, 1165 мільйонів доларів і 97 мільйонів євро коштів держбюджету. При цьому кошти розміщалися під занижені відсотки, або взагалі без їх виплати.

Андрєєв також згадав про незаконне використання коштів, отриманих згідно з Кіотським протоколом. Крім того, глава КРУ згадав закупку МНС санітарних автомобілів за ціною, яка була завищена втричі. "Міжнародні аудитори встановили, що такі автомобілі в Україну не завозилися, а пізніше було виявлено, що вони були завезені по частинах, на два роки раніше і на суму на третину менше, ніж витратило МНС. І це при тому, що ці автомобілі два роки були невідомо де в амортизації", – зазначив він.

Зловживання на суму приблизно 10 млрд грн. виявлені і під час перевірки використання коштів на рекапіталізацію банків. У "Родовід Банку" виявлені фінансові зловживання після його переходу під контроль уряду на суму близько 8 млрд грн, тоді як у банках "Київ" і "Укргазбанк" – ще на 2 млрд грн. "У загальній складності з цього банку ("Родовід Банку") близько 8 млрд (гривень) грошей було вимито під фіктивні договори та контракти … Така ж ситуація була в банку "Київ" і "Укргазбанку" – близько 2 млрд (гривень). Банк "Київ" взагалі використовувався як "отмивочная" база для переведення в готівку грошей ", – сказав він.

За його даними, в "Родовід Банку" гроші вимивалися, зокрема, за рахунок завищення оплати юридичних послуг та ставок оренди приміщень.

Крім того, Андрєєв звинувачує депутатів від БЮТ у привласненні мільйонів гривень від продажу м'яса пенітенціарним установам. "Чого лише варті спекуляції депутатів від БЮТ з банком "Київ" або пенітенціарними установами, де сотні мільйонів відмили під закупку м'яса", – обурився Андрєєв.

"Ні м'яса немає, нічого немає, а фіктивні фірми ще й отримали відшкодування ПДВ", – зазначив він. За словами керівника КРУ, лише в результаті однієї такої угоди бюджет втратив 85 мільйонів.

Крім того, Андрєєв відзначив зловживання у портах України, коли 400 мільйонів отримав Одеський порт, керівником якого був представник Юлії Тимошенко Микола Павлюк. "Там, начебто на підтримку галузі, були виділені 400 мільйонів, які були виведені через угоди з офшорними компаніями", – сказав він.

Також Андрєєв відзначив зловживання у Держкомземі, руками якого уряд розгорнув масштабну передвиборчу кампанію. Він нагадав, що вони планували видати акти на землю 6,4 мільйонам громадян, а видали лише 1 мільйону. "При цьому темпи були закладені такі, що один державний акт потрібно було видавати кожні 2-3 секунди. А в результаті виявилося, що люди приходять і виявляється, що межі їхніх ділянок накладаються і тепер вони змушені поневірятися по судах", – сказав глава КРУ.

При цьому, за даними відомства, лише на виготовлення і розсилку повідомлень про безкоштовну видачу державних актів, було витрачено 10,2 мільйонів гривень, а загальні збитки державі становлять понад 170 мільйонів.

Крім того, він повідомив про виявлені втрати для державних продовольчих запасів: у системі Державного резерву при перевірках недорахувалися 360 тис. тонн зерна, а аудит Аграрного фонду виявив нестачу ще 200 тис. тонн зерна. Крім того, виявлено значні махінації та зловживання у вугільній сфері.

Голова ГоловКРУ також заявив, що контрольна робота зараз значно ускладнилася, оскільки скоротилася законодавча база, що регламентує проведення перевірок: на сьогоднішній день керівники державних підприємств та установ протидіють співробітникам ГоловКРУ при проведенні перевірок.

Ці збитки, як вважає Андрєєв, стали наслідком використання колишнім урядом Тимошенко методів управління коштами держбюджету в «ручному» режимі. Зокрема, колишнім керівником Державного казначейства безпосередньо щодня визначалися обсяги і напрямки видатків з державного бюджету шляхом надання усних вказівок начальникам територіальних органів.

За його словами, загальний збиток від діяльність уряду Юлії Тимошенко складає до 40 млрд грн: проведені перевірки виявили, що попереднє керівництво Кабміну часто керувалося в своїй діяльності не нормативними документами, а лише "особистими амбіціями".

Все це призвело до невиконання видаткової частини бюджету, зростання кредиторської заборгованості, невідшкодування в повному обсязі ПДВ, і спричинило додаткове навантаження на держбюджет вже цього року у сумі понад 5 млрд гривень.

"Якщо керівники держави дозволяють собі ось так ставитися до виконання законів, то навіщо ми вимагаємо від простих людей виконання законів і всього іншого?", – підкреслив Андрєєв.

З 10 700 підприємств, установ і організацій, які перевіряло ГоловКРУ за дорученням Президента України, порушення встановлені на 10,1 тисяч, або на 94% об'єктів. Під час масштабної перевірки, яка тривала з березня, і метою якої була оцінка стану національної економіки, виявлено порушень на суму понад 68 млрд грн. А загальна сума втрат фінансових і матеріальних ресурсів – 44,8 млрд грн.

Андрєєв заявив, що звернувся до президента України з проханням взяти розслідування за виявленими фактами під особистий контроль.

Нагадаємо, що 13 травня ц.р. уряд України підписав контракт з компанією Trout Cacheris, PLLC (США) на проведення аудиту фінансово-економічної діяльності органів державної влади в 2008-2009 роках. Мета аудиту – виявлення нецільового використання коштів, винних у цьому і куди було спрямовано ці гроші.

14 жовтня міжнародні аудитори заявили, що виявили факти нецільового використання коштів державного бюджету за участю представників уряду Тимошенко.

Найбільшим прикладом махінацій було незаконне використання 2,3 мільярда гривень, отриманих за рахунок продажу квот на викиди в рамках Кіотського протоколу. "Високопоставлені чиновники використовували ці кошти для приховування серйозного дефіциту в пенсійній системі України незадовго до президентських виборів 2010 року", – йдеться в їх заяві.

Також наголошується, що аудитори виявили випадки використання офшорних підставних компаній і фіктивних договорів для продажу автомобілів та медикаментів уряду за завищеними цінами.

Крім того, йдеться про "маніпуляціях договорами з цукром з державного резерву, а також випадки несанкціонованого використання коштів за проведення програми реєстрації землі з метою отримання політичної вигоди напередодні президентських виборів".

Між тим, факти, оприлюднені найнятими юристами, ще з початку 2010 року перебувають на розгляді українських судів, а вся інформація, яка вказує на злочинний характер дій окремих чиновників, була детально описана і перебувала у відкритому доступі .

Більше того, за даними видання "Дело", один з фіктивних тендерів, який виявили іноземні аудитори в діяльності Кабміну Юлії Тимошенко, бере свій початок з часів роботи уряду Віктора Януковича.

Один з шести епізодів, які розслідували три компанії Akin Gump Strauss Hauer & Feld Маrk, Kroll, Inc. і Trout Cacheris, PLLC, стосувався закупівлі автомобілів Renault Master за завищеною ціною для Міністерства з надзвичайних ситуацій.

Як говориться у звіті, в 2009 році 27 машин були продані міністерству у 799 тис. гривень кожна на загальну суму 21,5 млн. гривень. При цьому ринкова вартість кожного автомобіля складає 242 тис. гривень. Подорожчання в 2,5 разу відбулося за рахунок створення ланцюжка фірм-посередників, які були пов'язані з чиновниками МНС.

Серед них у звіті аудиторів вказана фірма "ІСС Україна", яка за даними ревізорів з США, закупила машини в офшорної компанії, при тому що керівники обох підприємств були між собою тісно пов'язані.

Крім того, американські детективи встановили, що директор "ІСС Україна" мав зв'язки з чиновниками МНС, які впливали на результати тендерів, і завдяки яким комерсант виграв конкурс, продавши державі партію автомашин через ланцюжок "підставних" фірм.

Водночас, чиновники промовчали, що цю ж партію з 27 автомобілів Renault Master в 2007 році "ІСС Україна" намагалася продати Міністерству охорони здоров'я.

Тендер проводився у листопаді – грудні 2007 року, коли біля керма українського уряду ще стояла команда Віктора Януковича.

"ІСС Україна" виграла тендер на постачання цих 27 машин за 12,3 млн. гривень – тобто кожен автомобіль коштував державі 456 тис. гривень. Ця сума в півтора рази вища, ніж їх реальна ціна на ринку: іноземні аудити вказали вартість цих машин в 242 тис. гривень.

З боку держави угоду повинно була укласти держпідприємство "Укрмедпостач". З яких причин машини тоді не були куплені – невідомо. Нині "Укрмедпостач" веде судову тяжбу, де вимагає визнати незаконною передачу фірмою "ІСС Україна" права поставляти автомобілі державі іншої компанії – "Євроспецтранс".