Для багатьох майбутніх мам тема закриття пологових будинків на санацію – одна з найболючіших. Якщо вагітність проходила без ускладнень, жінка і малюк почуваються добре, то, як правило, допологова госпіталізація не потрібна. Проте, вибір пологового, зазвичай, відбувається заздалегідь. У пологових будинках різний графік проведення санації, в одних – раз на рік, в інших – раз у півроку.
Дослідити якусь закономірність складно. Ці "канікули" – зовсім не примха лікарів, а необхідність для установи, для того, щоб провести ретельну дезінфекцію всіх поверхонь або зробити косметичний ремонт. Не одне покоління хворих, які саме "підхопили" інфекцію, змусило медиків замислитися над тим, що окрім стерильних інструментів, які використовує лікар під час огляду хворого і операцій, бактерії можуть потрапляти в організм й іншими шляхами – скажімо, через повітря, брудні руки. Інфекції, що легко поширюються у навколишньому середовищі, можуть поставити під загрозу життя породіль і новонароджених.
"Закриття стаціонарів на "миття" – це застарілий підхід, запроваджений ще в Радянському Союзі
Тоді з метою дезінфекції поверхонь та оточуючих об'єктів використовувались низько ефективні дезінфектанти – здебільшого, на основі хлору. Застосування таких засобів швидко викликало утворення стійких штамів мікроорганізмів, що спричиняло виникнення інфекцій у пацієнтів.
З часом, утворені стійки штами стафілококів, стрептококів, ентерококів "спокійно жили та розмножувались на поверхнях" у пологових будинках, не піддаючись дії традиційних деззасобів. Тому одним із способів боротьби з ними й було закриття пологових будинків на косметичний ремонт. Як показав досвід, такі дії теж були мало ефективні, тому що за деякий час інфекція поширювалась знову", – розповідає заступник генерального директора з контролю якості та епідеміологічної безпеки клініки "Ісіда" Тетяна Сингаївська.
Вихід – використання у пологових будинках засобів нового покоління, але через їх високу вартість це під силу далеко не всім медичним закладам. Тому більшість лікувальних установ акушерського профілю обов'язково закриваються на планову санацію: вагітні і породіллі виписуються. 2-4 тижні пологовий не обслуговує "швидка".
Жінок, які перебувають на "збереженні", залежно від їх стану, або виписують, або переводять до іншої медичної установи
Породіллям, які вже майже "на старті", дають можливість спокійно народити немовля, але виписувати вже можуть поспіхом. Про окремі пологові будинки ходять чутки, що лікарі готові піти на стимуляцію пологів, щоб встигнути до закриття закладу.
Тож, одна з найпоширеніших рекомендацій, яку отримує вагітна від лікарів, заздалегідь дізнатися, коли пологовий будинок, обраний пацієнткою, закривається на планове "миття". Інакше, ви можете потрапити в будь-який "черговий", а оскільки для кожного пологового будинку правила і вимоги можуть бути різними, майбутнім мамам просто вкрай необхідно подбати про вибір найкомфортнішого місця народження дитини завчасно. Дуже важливі професійність лікарів, безпека, сучасне обладнання, а ще передбачити всі ризики. Тобто, якщо дитина народжується з певними патологіями, то існує висока ймовірність, що її виходять.
Планові роботи в пологових будинках
Зараз у столиці планова санація проводиться в таких установах: Київський міський пологовий будинок № 6 Дніпровського району, Дорожня клінічна лікарня № 1 (Залізничний пологовий будинок), НДІ "Педіатрії, акушерства і гінекології". Окрім того, у серпні подібні заходи плануються у Київському міському пологовому будинку № 2 Подільського району та у пологовому будинку № 5 Солом'янського району. Восени закриються пологові будинки № 1 (Печерський район) та № 3 (Святошинський район). У зв'язку з цим потреба шукати породіллям вже зараз альтернативну акушерську допомогу і кваліфікований догляд за новонародженим нагальна. А ще це привід установам, де планова санація, подбати про надання кваліфікованих послуг тим, хто до них звертатиметься.
Клініка "Ісіда", наприклад, що працює без перерв і зупинок, ініціювала спеціальну пропозицію "Турбота про народження" і значно знизила ціни на пологи. До того ж, у цьому медичному закладі профілактика виникнення інфекцій – пріоритетне завдання.
"Для вирішення питання профілактики нозокоміальних (госпітальних) інфекцій ми розробили цілий ряд заходів, ретельно підібрали засоби для дезінфекції та антисептики відомих європейських марок, ефективність дії яких підтверджується щомісячним незалежним бактеріологічним контролем. Враховуючи результати проведеного контролю та на підставі чинного наказу МОЗ України № 234 від 10.05.2007 "Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерському стаціонарі" п. 2.9, питання закриття клініки на планову санацію відпадає", – зазначає Тетяна Сингаївська.
Під час перебування в клініці мати і малюк забезпечуються всім необхідним: медикаментами, предметами особистої гігієни, чотириразовим харчуванням. Тут є вартісне обладнання, професійні лікарі та уважне ставлення, індивідуальний підхід. А відсутність внутрішньолікарняних інфекцій, догляд, психологічна підтримка та комфортні умови перебування в атмосфері спокою і домашнього затишку – головні цінності гармонійних пологів.
Звичайно, кожна майбутня мати сама визначається, де їй краще народжувати свою довгоочікувану крихітку. І хоч діючих влітку державних установ, що не підлягають санації, не так вже багато, хтось віддасть перевагу саме їм. Дехто обере установу за межами міста чи навіть країни. А хтось уважно придивиться до приватних медичних установ, які з кожним роком дедалі краще дбають про пацієнтів і таким чином закріплюють імідж кращих, а це – безпека, гарантія якості та комплексність наданих послуг, забезпечення високими стандартами комфортності того священного дійства, яким є народження людини