У Кримському федеральному окрузі (тепер це так називається, звикайте) проживає близько 600 тис. пенсіонерів. Це майже третина мешканців півострова. Саме пенсіонери найактивніше голосували на референдумі за входження до складу Росії. Росія за це начебто вдячна: за словами прем'єра Медведєва, на пенсії їм у бюджеті Росії виділено до кінця року 36 млрд рублів.

Проте на практиці поки не все гладко. Як пояснив кримський прем'єр Аксьонов, в найближчі пару місяців, поки Пенсійний фонд Росії не відкрив для кримчан особові рахунки, це будуть неіндексовані пенсії (в "українському" розмірі), і видавати їх будуть в поштових відділеннях, оскільки банківська система півострова паралізована.

Гаразд, на пошті – так на пошті. Днями віце-прем'єр Криму Темиргалієв пообіцяв, що близько 200 тис. кримських пенсіонерів почнуть отримувати пенсії в рублях вже у вівторок. Обіцянку, начебто, виконано: глава уряду Криму Аксьонов написав вчора у Twitter, що на півострові вже видають пенсії в рублях. Але кореспондент "Росбалта" таких пенсіонерів серед своїх знайомих на півострові не виявив.

"Пенсії в рублях через пошту поки не видають, люди живуть на заощадження і викручуються, як можуть", – повідомила мені сусідка з Севастополя, яка раніше отримувала пенсію в закритому нині "Приватбанку".

"Мама ніяк не отримає пенсію, але її подружки всі отримали в гривнях, – каже колега, що живе в Криму. – Вони встигли через українські банки. А мамі обіцяють в рублях "як тільки депутати приймуть рішення".

Проблеми з виплатою пенсій в Криму безпосередньо пов'язані з проблемами в банківській системі

Як сьогодні функціонують на півострові банки? У російському Криму їх зараз близько 70-ти, і всі вони поки що працюють за ліцензіями Нацбанку України. Найбільша мережа (150 відділень) у "Приватбанку". Але ще до референдуму його власник, український олігарх Ігор Коломойський, вступив у жорстку публічну полеміку з президентом РФ Володимиром Путіним з приводу Криму. І поплатився. У російської дочки "Привату" – "Москомприватбанка" – почалися проблеми, а відділення "Приватбанку" в Криму вже більше тижня закриті. За чутками, "Приват" скоро відкриється тут під новим брендом.

Інші фінустанови на півострові, включаючи "Укрсоцбанк" і українські " дочки "Ощадбанк", ВТБ, "Альфа-Банку" і "Промінвестбанку" (у них в сукупності близько 40 відділень) продовжують працювати. Але за якими правилами – за українським або російським – їм самим поки не ясно. Тому працюють, як доведеться.

Поки що в Криму "ходить" тільки гривня. Ситуація в банках Криму з грошима

"У магазині розповіли, що переводять гроші постачальникам, а ті пропадають, – ділиться новинами земляк із Севастополя. – Більше розмов про якісь проблеми не чув. Цінники в рублях, які з 24 березня у нас ніби як введені офіційно, подекуди вже з'явилися. Але це поки виглядає як приватна ініціатива господарів магазинів. А реально ходить тільки гривня".

"Гроші в банкоматах не видають. Працюють банкомати ВТБ, але "приватівські" картки заблоковані, їх тепер ніде не знімеш і не отоваришь", – говорить інший севастополець. Подвійних цінників він поки не бачив, але повідомляє, що ціни на товари піднімаються: "На імпортні промтовари ціни зросли на 30%, подорожчали ліки".

"Український "Райффайзенбанк" гроші не віддає, всі відділення закриті, – пише колега з Сімферополя. – "Ощадбанк" (українська донька – прим. ред.) працює точно. Але чи є там рублі – питання. Сьогодні вільно обміняв там долари на гривні, гривні в касі є. Розрахунки в місті всюди в основному гривнями поки".

"Була сьогодні в "Ощадбанку Росії" (українська донька – прим. ред.) і в "Укрсоцбанку", – уточнює ще одна мешканка Сімферополя. – Сказали, рублів немає, і взагалі валюти немає".

Перехід Криму на рублі затягується

А видача кримчанам таких карток російських банків, якими користуються громадяни решти частини РФ, взагалі під питанням. І винен у тому страх російських фінансистів перед американськими санкціями.

Як повідомив вчора "Комерсант", на півострові планується відкрити близько 300 відділень російських банків, але ті поки в нерішучості топчуться на порозі Криму, побоюючись, що першим, хто туди увійде, американські платіжні системи Visa і Mastercard відключать обслуговування карток (як це вже сталося з банком "Росія"). Тобто, питання впирається в необхідність терміново створювати в РФ власну платіжну систему або піти на перших порах від американців до китайської UnionPay.

Звичайно, всемогутній адмінресурс в Росії ніхто не відміняв: врешті-решт, є афілійовані з державою банки, які не зможуть відмовитися від пропозиції прискорити початок роботи в Криму, але Кремль теж не ворог банкірам. Тому, повідомляє "Комерсант", незважаючи на зацікавленість з боку "Банку Москви", "Россельхозбанка" і "Газпромбанку", в Крим можуть зайти не вони самі, а їх 'дочки', створені з таким розрахунком, щоб не боятися західних санкцій.

На все це потрібен час і технічні заходи: наприклад, поки електронні платежі проходять через українських провайдерів Інтернету, використовувати цей канал не можна. Саме тому через Керченську протоку вже тягнуть оптоволоконні кабелі, і це робиться навіть швидше, ніж прокладка ліній електропередачі.

Банківська система в Криму рано чи пізно прийде в норму

Пенсії кримчанам, напевно, в червні індексують. Зрештою, не так вже й принципово, де їх отримувати – на пошті або в банку. Та й ріст цін у гривні не варто повністю пояснювати відходом Криму в Росію чи навіть блокадою Перекопу українцями: гривня і на самій Україні знецінилася на третину, досягнувши курсу 11,4 грн/дол.

Але моральні зобов'язання перед кримчанами вимагають від Москви швидше вирішувати ці проблеми. Адже ейфорія від возз'єднання з батьківщиною скоро мине, і мешканці Криму почнуть порівнювати російське життя з українським. Москві не можна допустити, щоб вони розчарувалися.