Угорці протестують проти податку на інтернет

Тисячі угорців вийшли на вулиці з протестами проти плану уряду Віктора Орбана обкласти податком інтернет-трафік і бачать в цьому не тільки зростання податкового тягаря, але й обмеження фундаментальних демократичних прав і свобод.

Прем'єр-міністр входить до Євросоюзу Угорщини давно піддається критиці на Заході за впровадження антидемократичних практик. Він відкрив завісу над планами оподаткування інтернету минулого тижня, коли представляв парламенту проект бюджету-2015.

Податковий законопроект передбачає, що інтернет-провайдери повинні сплачувати податок у 150 форинтів ($0,60) за гігабайт трафіку даних, однак можуть компенсувати новий збір з податку на прибуток.

Недільна акція протесту була організована через групу в Facebook, підтриману більш ніж 210.000 користувачів соціальної мережі. Протестувальники зібралися перед будівлею міністерства економіки.

"Це крок… на хвилі тривожних антидемократичних заходів Орбана, які відсувають Угорщину ще далі від Європи", – йдеться в прес-релізі організаторів акції "100.000 чоловік проти податку на інтернет".

"Ця міра перешкодила б рівному доступу до інтернету… обмежила б інтернет-доступ для небагатих шкіл та університетів".

Деякі протестувальники назвали ініціативу влади уособленням хибності економічної політики. Вони пообіцяли повернутися на вулиці у вівторок, якщо їхні вимоги не будуть враховані.

В останні роки уряд Орбана ввів спеціальні податки на банки, рітейл, енергетику та телекомунікації, намагаючись зберегти стійкість бюджету. Це відгукнулося зниженням прибутків у низці секторів і змусило нервувати міжнародних інвесторів. У той же час уряд знизив податок на доходи фізичних осіб.

Асоціація виробників електроніки, телекомунікаційних і ІТ-компаній заявила, що новий податок змусить компанії підвищити ціни.

Уряд Орбана не раз вступав у суперечку з ЄС і США з приводу угорських реформ, які завдають шкоди іноземним інвесторам і послаблюють систему стримувань і противаг європейського зразка.

Захід стурбований і особливою думкою влади Угорщини з приводу Росії: минулого тижня Вашингтон закликав Будапешт підтримати європейські санкції відносно Москви.