Космічна ракета з двигуном радянського типу вибухнула після запуску в США

Безпілотна ракета Антарес вибухнула через кілька секунд після старту під час комерційного пуску на східному узбережжі Вірджинії у вівторок 28/10/2014. Це перша катастрофа з того моменту, як NASA перейшла до використання приватних операторів для доставки вантажів на Міжнародну космічну станцію.

14-ступінчаста ракета, побудована і запущена Orbital Sciences Corp, відірвалася від стартового майданчика в 22.22 за Гринвічем. Вона повинна була доставити вантажний космічний корабель Cygnus на МКС – дослідну лабораторію вартістю $100 мільярдів на орбіті приблизно в 418 кілометрах від Землі. У проекті МКС беруть участь 15 країн.

Однак через кілька миттєвостей ракета виявилася охоплена полум'ям і впала на землю величезною кулею з вогню і диму. За словами влади, ніхто не постраждав.

Шість членів екіпажу на борту космічної станції – два астронавта NASA, один представник Європейського космічного агентства і три російських космонавта – дивилися трансляцію запуску, повідомив адміністратор космічної станції Майк Суффедини.

"Вони були розчаровані… Але звичайно, вони знають про те, що у них на орбіті безліч ресурсів", – сказав Суффредини журналістам під час телефонної конференції.

Причина події з'ясовується, сказав виконавчий віце-президент Orbital Sciences Френк Калбертсон.

Через 14 годин після невдачі у Вірджинії на орбітальну станцію повинен був стартувати інший транспортний корабель російського виробництва, отже, затримка поки не становить проблему для космонавтів, забезпечених запасом харчів та інших предметів першої необхідності на найближчі півроку.

Інцидент знову породив питання щодо двигунів російської розробки, якими комплектуються американські ракети. Антарес оснащений двигуном AJ-26, побудованим Aerojet Rocketdyne, підрозділом GenCorp Inc, – оновленою версією двигуна NK-33, створеного в СРСР для надважкої ракети-носія.

У травні такий же AJ-26 вибухнув під час випробувань на землі в космічному центрі NASA Stennis в Міссісіпі. Orbital Sciences і Aerojet не стали оприлюднювати причину події.

"Ми повинні провести досконале розслідування, перш ніж ми встановимо, мав вплив цей чинник чи ні", – сказав Калбертсон.

Російське агентство Роскосмос пообіцяло допомогти у доставці додаткового американського вантажу на МКС, якщо NASA попросить. "Якщо ми отримаємо запит терміново доставити вантаж США на МКС за допомогою нашого транспорту, ми задовольнимо його", – процитувало агентство РІА Олексія Краснова із Роскосмосу. "Але зараз такого запиту немає".

Робота МКС знаходиться під контролем Росії і США, чиї відносини знаходяться в самій гострій фазі з часів холодної війни із-за кризи на Україні.

Американський Конгрес турбується з приводу виготовлених в Росії двигунів RD-180, які встановлені на ракетах Atlas 5, використовуються United Launch Alliance в американських військових супутників.

RD-180 не відчували технічних проблем, але Росія погрожувала припинити їх експорт у відповідь на американські торговельні санкції, спричинені анексією Криму Москвою. United Launch Alliance – партнерський проект Lockheed Martin і Boeing.

Ракети Antares успішно запускалися попередні чотири рази. Спроба запуску у вівторок була відкладена на день через те, що в зону безпеки під передбачуваної траєкторією польоту ракети зайшло морське судно.