Кожна нація має національну ідею, але не кожна нація це усвідомлює, так само як кожна людина вміє плавати, але не вірить в це і боїться води. Достатньо одного разу, аби переконати людину у зворотньому. Не звертайте увагу на галаси з різних боків про те, що ми не маємо ідеї.

Краще запитайте тих галасуючих чи мають, чи знають свою національну ідею вони самі. Я впевнений в тому, що не знають, проте верещать. Мабудь тому й верещать, що не мають, і хочуть в подібному звинуватити іншу сторону. Такі вчинки дуже притаманні для етнічних маргіналів. Ми ж не такі. Чи не так?

Українці повинні мати, знати та усвідомлювати свою національну українську ідею. Ідея повинна бути не просто ідеєю, а саме українською за походженням та національною за охопленням.

Серед можливих ідей-кандидатів на українську національну ідею можна почути різні: щоб усі розмовляли українською мовою, щоб віра була православна і т.п. Проте, це все окремі випадки чогось більш глобального. Ідея – це місія нації і ця місія, в свою чергу, складається з окремих завдань, виконання яких сприяє досягненню ідеї. Проте, жодне із завдань не може і не повинно стати ідеєю, тому що в такому випадку ми відійдемо від головної стежки і поставимо окремі завдання у протиріччя між собою.

Поясню простіше. Якщо поставити за мету українську мову, то це означатиме, що ми поставили мову вище віри та інших характерних рис української нації. Таке неприпустимо! Не лише мова чи віра визначає національну приналежність українця. І мова, і віра необхідні нам і тому неприпустимо возносити до рівня української національної ідеї щось одне, нехтуючи іншим. Національна ідея має об'єднувати усі зовнішні та внутрішні прояви української нації і при цьому сформувати нову форму вираження.

Такою новою формою вираження може стати наступне тлумачення української національної ідеї (мій варіант).

Українська національна ідея полягає у виробленні якісного національного продукта: товарів, послуг та вихованні високоосвічених людей, здатних стати людьми Світу і нести у цей Світ український світогляд. В якості національного продукта повинно виступати також ставлення українців до спірних та болючих історичних питань. Продукт – це все те, за чим впізнають націю. Все те, за чим нас можуть впізнати, є нашим продуктом. Крапка.

Говорячи просто – зберегти себе як націю і виховувати побільше відомих особистостей (письменників, науковців, спортсменів і т.і.). Якщо хтось не не згоден – пишіть свої бачення у вигляді статей, на форумі і так далі.