Хто є Роксолана, Ярема Вишневецький (Байда), Пушкін, хто є донька великого руського київського князя Ярослава Мудрого чи вчений Вернадський або самий видатний українець-русин Тарас Григорович Шевченко? Невже національність залежить від місця діяльності чи життя? Може правильно буде назвати Гоголя українцем як людину за походженням, але росіянином як літературного діяча за місцем роботи?
А чи правильно буде назвати Володимира Вернадського росіянином як громадянина, але українцем як політичного та наукового діяча, корені якого сягають Запорізької Січі? Невже людина має буди або тільки росіянином (і як людина, і як діяч), або тільки українцем? Невже не можна розглядати окремо людину (її походження та корені) та окремо її творчу чи професійну діяльність? Ми взагалі не вміємо розділяти, а лише мішати в купу усе що маємо.
Як гарно ми вимагаємо визнати Гоголя українцем та українським письменником, але в той же час ніхто не пропонує визнати Марко Вовчок російською письменницею. Чому? Запитань більше ніж відповідей. Можливо все тому так, що ставляться не ті запитання, які треба. Правильно поставлене запитання може наштовхнути на правильну відповідь.
Шукати треба не з кінця (як ми робимо), а з початку, тобто з визначення термінів та понять. Я впевнений, що ніхто і ніколи ще не намагався навіть виробити (стандартизувати) підхід у визначенні національності. Раніше взагалі не було національностей, тому що все визначалось віросповіданням. В наш час віросповідання вже не єдиний чинник на жаль чи на щастя.
У будь-якому разі варто також навчитись відокремлювати національність від раси. Ми майже завжди плутаємо ці поняття і через це не можемо покласти край цим суперечкам. Наприклад, скажіть яку національність має людина з Англії, яка все життя працювала в Німеччині? Німцем чи англійцем? Що тут важливо, а що ні? Чи має значення мова, якою писав поет чи письменник? Чи має значення про що він писав і де писав?
Спробую визначити теоретично можливі ознаки національної приналежності:
- місце народження особи, проживання чи роботи
- родовід батьків чи хоча б батька або матері
- місце становлення особи як особистості (освіта, перші згадки про людину тощо)
У будь-якому випадку я впевнений в тому, що національність визначається виключно вихованням, точніше кажучи, вихованням з малку у дитини конкретних поглядів та життєвих цінностей незалежно від расової приналежності. Не має значення також те, де працює людина і якою мовою вона пише і т.і. Коротше кажучи, важливим є виховання. Саме виховання творить особистість, а де чи якою мовою ця особистість творить не має ніякого значення.