Інформація, що надходить в ЗМІ про переговори навколо долі України, які без участі будь-яких представників України в ці вихідні провели в експрес-режимі США і Росія, створює враження, що Захід, незважаючи на зовні роботи непримиренність, вже змирився з приєднанням Криму до Росії.

Єдине, про що просять Москву – не вторгатися на український південний схід.

"Росбалт" попросив експертів оцінити, на яких умовах на сьогоднішній день може бути укладено компроміс між Росією і США щодо української проблеми, а також, що може статися, якщо російські війська все ж будуть введені в південні і східні регіони України під приводом "захисту співвітчизників". Вірогідність цього, незважаючи на звіти про зниження рівня концентрації військ на кордоні, все ще не виключена.

Недарма Володимир Путін у своїй розмові з Бараком Обамою заявив про "акти залякування, які здійснюються екстремістами на Україні" і про "фактичну зовнішню блокаду" Придністров'я (що також може бути розцінено як привід для введення російських військ).

Ступінь вірогідності вторгнення російських військ в південно-східну Україну

Той факт, що вторгнення на Україну з великою часткою ймовірності все ще можливо, підтверджується інформацією про те, що російські війська, які сконцентровані на кордоні, днями розгорнули мобільні шпиталі, вважає політолог Андрій Окара.

"Розгортання мобільних шпиталей російських військ, зосереджених на кордоні з Україною, може означати, що у військах очікують надходження поранених і, відповідно, питання про початок бойових дій розглядається як актуальний", – сказав Окара.

За словами експерта, США і НАТО "в принципі готові втрутитися в гіпотетичний збройний конфлікт на території України в разі, якщо введення російських військ в її південно-східні регіони все-таки буде здійснено. "На Заході існують різні думки на це питання, але в принципі вони готові, і керівництво України про це сповіщено, що також впливає на його позицію", – вважає Окара.

Політолог Дмитро Орєшкін, навпаки, вважає, що США і НАТО не готові сьогодні воювати за інтереси України, навіть якщо війська РФ будуть введені в південно-східні регіони цієї країни. У той же час, говорить він, можливість введення російських військ сьогодні зменшується і становить не більше десяти відсотків.

"Поки йде війна нервів", – зазначає політолог. Він вважає, що концентрацію російських військ на російсько-українському кордоні Захід розцінив як блеф.

У разі найгіршого розвитку подій, вважає експерт, Захід не буде воювати на боці України, "але своєю військовою технікою допоможе". "А воювати будуть самі українці. Рівень громадянської самосвідомості українців зараз високий", – додав він.

Тої ж думки дотримується і політолог Андрій Піонтковський

За його словами, Захід у жодному разі не буде воювати на території України, але може ввести проти Росії по-справжньому жорсткі санкції за іранським сценарієм. З посиланням на думку військових експертів, політолог заявив, що "якщо опір української армії затягнеться, то Штати можуть також налагодити поставки сучасного озброєння Україні". За його словами, це турбує російських військових експертів, з якими він обговорював такий сценарій розвитку подій.

Андрій Окара також звертає увагу на ще один суттєвий момент. За його словами, "неконтрольоване розповсюдження ядерної зброї у світі та загроза відновлення ядерного статусу України розглядаються в США як катастрофа".

Вартість для України Будапештського меморандуму 1994 року та сенс відмови України від ядерної зброї у 1994

Експерт зазначив, що "кримська проблема пов'язана не тільки зі зміною пострадянських кордонів, але і з порушенням наріжного для всієї світової системи ядерної безпеки Будапештського меморандуму 1994 року.

Згідно з цим документом, Україна відмовилася від третього у світі (на той момент) за сумарним потенціалом запасу ядерної зброї в обмін на гарантії її територіальної цілісності з боку Росії, США і Великобританії. "В ситуації, коли цей меморандум не працює, Україна може спробувати відновити свій ядерний потенціал", – вважає Окара. Крім бажання це зробити, на що вже достатньо прозоро натякнув український прем'єр-міністр Арсеній Яценюк, Україна має відповідні можливості, упевнений політолог.

Шанси та шляхи повернення Криму до складу України

Захід і Україна сьогодні розуміють, що в найближчій перспективі (три-п'ять років) Крим не повернути, проте без південного сходу України він залишається для Росії "валізою без ручки", який шкода кинути і важко нести, вважає Орєшкін. Експерт вважає, що повернення Криму під юрисдикцію України "це не те, заради чого Захід став би воювати". "Відділення Криму відбулося", – констатує політолог.

При цьому крім залежності Криму від поставок українських води, газу і електрики, є ще один суттєвий фактор зацікавленості Росії в контролі над південно-східними областями України – Придністров'я, переконаний Орєшкін. Тепер, після того, як від України відрізали Крим, "Україна буде по-іншому ставитися і до Придністров'я", сказав експерт.

У той же час, Орєшкін сумнівається в тому, що Росія зробить спробу приєднання південного-сходу України

"Спочатку розрахунок був на те, що, як в ситуації з Грузією в 2008 році, Захід покричить і заспокоїться. Проте цей розрахунок сьогодні не спрацював. Захід, в тому числі, і економічно, тісно пов'язана з Росією Німеччина, продемонстрував несподівану здатність до згуртування. Стало зрозумілим, що якщо російські війська входять на схід України, то третього етапу санкцій проти РФ, які дуже серйозно вдарять по економічним позиціям режиму Путіна, не минути", – вважає політолог.

Політолог Олексій Макаркін вважає, що Захід не готовий воювати з Росією через Україну, але, у разі введення російських військ, готовий піти навіть на такі економічні санкції, які вдарять по його власним інтересам.

Макаркін вважає, що США і країни НАТО не змирилися з приєднанням Криму до Росії, але при заморожуванні нинішньої ситуації навколо України економічні санкції Заходу щодо РФ будуть повільними і адресними. Навпаки, введення російських військ на південно-схід України призведе до широких "формалізованих" економічних санкцій проти Росії, а також до гри найбільших країн Заходу на нафтових ринках з використанням таких великих експортерів, як Іран і Саудівська Аравія, вважає експерт.

Андрій Піонтковський вважає малоймовірним введення російських військ на південний-схід України

"Така операція, як в Криму, на південному сході не пройде. Тут будуть жертви. Сам факт, що українці і росіяни будуть стріляти одне в одного, російським суспільством буде сприйнята вкрай негативно. У разі ж розгрому української армії боротьба переросте в партизанську війну", – вважає політолог.

Результатом домовленостей між США і Росією по Україні в нинішній ситуації може, з одного боку, стати мовчазне визнання американцями факту приєднання Криму до РФ, а з іншого – визнання Москвою легітимності майбутніх 25 травня президентських виборів на Україні і ширше – легітимності нової української влади, резюмує експерт. Він нагадав, що спочатку головною метою російської влади на Україні був не Крим, а недопущення перемоги революції Майдану. Експерт вважає, що "від цієї мети Москва ще не відмовилася, але, мабуть, в даних умовах у Кремлі вважали, що вона не реалістична. Скривившись, Москва прийме результати виборів 25 травня", – прогнозує він.

Александр Желенин