Держдума підтримала входження Криму до складу Росії. Депутати переконані, що прийняли правильне історичне рішення. Засумнівавшихся в цьому в Охотному ряду знайшлося всього п'ять чоловік. Якщо б у депутатів були капелюхи, то вони без сумніву підкинули в повітря, радіючи з нагоди прийнятих ними в четвер на спеціально скликаному засіданні Держдуми законів про возз'єднання Росії та Криму.
Але на їх піджаках було пришпилено тільки георгіївські стрічки. Хоча щирої радості депутатів не було меж – після того, як на екрані висвітилися результати голосування, зала потонула в оплесках, урочистість історичного моменту також підкреслив державний гімн.
Підсумки голосування Держдуми Росії щодо приєднання Криму до Росії
445 – за, один – проти, четверо не голосували. Таке рішення Держдуми з двох президентських законопроектів – про ратифікацію договору про входження до складу Росії Криму і Севастополя та утворення двох нових суб'єктів – республіки і міста федерального значення.
Представляти ці документи прийшов до Держдуми глава МЗС Сергій Лавров, до речі, без Георгіївської стрічки, але в дорогому європейському костюмі. Він також назвав входження Криму до складу Росії "історичним рішенням" і наголосив, що возз'єднання відбувається на тлі трагічних подій на Україні, де, за його словами, при підтримці ззовні був здійснений державний переворот.
Обгрунтування з боку Росії приєднання Криму і реакція на це російських політиків і депутатів Держдуми
А раз так, то і не варто дорікати Росію в порушенні законів України та міжнародного права, підвів до думки міністр. Хоча, за його запевненням, Росія і так нічого не порушувала. Навпаки, проголошення Кримом своєї незалежності відповідає всім наявним нормам, зокрема, міжнародного "принципом суверенної рівності і права на самовизначення", сказав Лавров. В іншому здебільшого він повторив аргументи, раніше вже викладені з цього питання президентом Володимиром Путіним.
Окремо глава МЗС РФ висловився про санкції США і ЄС, назвавши їх нелегітимними, а заяву про вихід України з СНД охарактеризував як "антиросійську акцію" пропагандистського спрямування.
Після нього естафету прийняв глава думського комітету у справах СНД Леонід Слуцький, який, поряд з деякими іншими депутатами, потрапив під персональні санкції з боку США. "Два покоління кримчан з нетерпінням чекали цього дня. Відтепер і назавжди Крим і Севастополь будуть у складі РФ", – пообіцяв Слуцький.
З ним не погодився лідер ЛДПР Володимир Жириновський. "Нам треба ще рухатися, ця межа не назавжди – шматочок взяли, а тепер нехай інші російські люди гинуть?", – обурився Він, мабуть, маючи на увазі мешканців на південному-сході України.
Але нинішньому керівництву країни Жириновський вдячний хоча б за те, що тепер зможе поїхати відпочивати в "Артек". "Кожен рік буду тепер в "Артеку" сидіти, я там жодного разу не був і жодного комуніста не пущу – за все моє загублене піонерське дитинство, мою молодість!", – заявив лідер ЛДПР.
Комуністи в особі свого лідера Геннадія Зюганова, не могли не підтримати довгоочікуване возз'єднання Росії та Криму
Кажучи, слідом за Жириновським, про становище в Східній Україні, Зюганов заявив, що Москва не може віддати в руки "бандитів і відморозків" багатства місцевих областей. А серед них багато атомних споруд, деякі з яких до того ж застаріли, зазначив Зюганов.
Звільняючи місце за трибуною для наступного оратора, лідер КПРФ переказав свіжий анекдот, з якого випливає, що з росіянами краще нікому в світі взагалі не зв'язуватися: "Встає вранці Обама, хапається за голову: "Крим, Путін, Україна – як вони набридли! Ноги б повисмикував!". "Постривай! – зупинила його дружина. – Ти бачив Паралімпіаду? Вони і без ніг все золото захопили".
Лідер "Справедливої Росії" Сергій Миронов посміявся над анекдотом і запропонував увічнити день злуки Росії і Криму пам'ятною датою, яка відзначатиметься 18 березня, в день підписання в Кремлі відповідного договору.
Трохи стриманіше був керівник фракції "Єдина Росія" Володимир Васильєв, який зауважив, що "головне – не зачаровуватися, а працювати", давши зрозуміти, що патріотичний угар пройде, а от до старих проблем додадуться нові.
Депутат Держдуми Ілля Пономарьов виявився єдиним народним обранцем, хто проголосував проти входження Криму до складу Росії. Ще чотири депутати не прийняли участі в голосуванні, серед них Дмитро Гудков і Валерій Зубов.
Свою позицію пояснив Пономарьов в блозі, де написав, що "Росія зробила велику помилку, яка може виявитися трагічною для братніх народів, а також для всієї ідеї слов'янської єдності, та й що там говорити – для всієї системи світових відносин".
"Крим – російський, і по справедливості повинен перебувати у складі РФ. Але, приймаючи будь-які рішення в області зовнішньої політики, ми повинні діяти обережно і виважено", – переконаний депутат.
Пономарьов також вважає, що, приєднавши Крим, Росія тільки "збільшила шанси входження України в НАТО". Депутат вважає, що півострів повинен був наслідувати приклад Абхазії і Південної Осетії. "Необхідно було визнати незалежність Криму, а після цього трохи почекати, поки уляжуться пристрасті і всі переконаються, що це не агресія Росії, а справедливий, вільний і усвідомлений вибір, після чого можна було б робити наступний крок. За такий сценарій я б проголосував", – пояснив Пономарьов.
Олена Земскова, РОСБАЛТ (російською мовою Госдума поддержала вхождение Крыма в состав России)