Як працюють криптовалюти – технічна сторона питання

Сьогодні ми перейдемо до технічних особливостей функціонування криптовалют, в першу чергу, біткоіна. В даному матеріалі не здається доречним занурюватися в незначні для роботи звичайного користувача принципи роботи біткоінів і інших криптовалют, тому відзначимо лише основні моменти, які нескладні для розуміння. Будь-хто, хто хоча б трохи знайомий з принципами роботи комп'ютерів та Інтернету, здатний засвоїти їх.

З технічної точки зору біткоіни (як і будь-яка інша криптовалюта) являє собою віртуальну, криптографично захищену валюту, що забезпечує роботу однойменної електронної системи в Інтернеті. Біткоіни, як платіжна система, децентралізованиа і заснована на рівноправ'ї учасників (принцип p2p, "peer-to-peer", який також використовується при роботі торрентів і низки інших програмних механізмів).

Вузли кріптомережі одночасно можуть виступати і як сервер, і в якості клієнтів. Однак жоден з них не в силах взяти контроль над мережею – сіль децентралізованої системи і полягає в неможливості домінування одного з вузлів над іншими. Платежі (транзакції) в мережі проходять від відправника до адресата через ланцюжок вузлів, які лише підтверджують факт платежу і його реквізити, задані відправником. Переказ не можуть заблокувати, змінити, або перенаправити іншому адресату.

Біткоіни називають системою без посередників і це цілком справедливо, оскільки вузли, через які проходить транзакція, не можуть скасувати сам факт її наявності або змінити будь-які обставини платежу. Люди, які підтримують вузли в працездатному стані, називаються майнерами, а сам процес їх роботи – майнінг. В процесі роботи їх обчислювальних потужностей всі послані власниками криптовалюти транзакції об'єднуються в блоки, захищені спеціальним шифруванням (на професійному сленгу, ммайнер "знаходять", "добувають" нові блоки).

Кожен раз, коли одна зі спільнот (пулів) майнерів видобуває новий блок, у них автоматично включається запис про те, що спільнота отримала нагороду за здобутий блок – цією нагородою вони можуть розпоряджатися на свій розсуд (зазвичай її ділять між учасниками пропорційно їх потужностям). Вся мережа майнерів біткоіну приблизно кожні 10 хвилин знаходить новий блок і кожні 10 хвилин один з майнерскіх пулів стає багатшим на 12,5 біткоінів. Крім того, приблизно 10-15% (а останнім часом – до 30-40%) від цієї суми майнери додатково отримують від простих користувачів у вигляді комісій, якими завжди забезпечені всі транзакції, що включаються в знайдений блок.

Відзначимо для повноти картини, що хоча нагорода за знайдений блок стандартна для нинішнього періоду, так було не завжди: кожні 210 тисяч блоків (тобто приблизно кожні 2 100 000 хвилин або 4 роки) нагорода автоматично падає вдвічі. Так, для періоду з початку 2009 по середину 2012 року, коли були здобуті перші 210 тисяч блоків, була стандартна нагорода в 50 біткоінів за блок, для наступних 4 років - в 25 біткоіни за блок, а сьогоднішня нагорода в 12.5 біткоіни протримається приблизно до середини 2020 року.

Чим довше існує мережа, тим більш трудомісткі обчислення використовуються для видобутку нових блоків і тим меншим стає шанс "зламати" криптовалюту.

Всі проведені транзакції зберігаються в спеціальному реєстрі, який називається блокчейном

Кожен може побачити в блокчейне інформацію з тієї чи іншої транзакції, але ніхто не в силах змінити те, що коли-небудь було записано в блокчейн. Саме тому що мільйони синхронізованих копій блокчейна зберігаються по всьому світу в локальних гаманцях учасників біткоіни-мережі. Це робить біткоіни захищеною валютою.

Криптовалюту можна пересилати і дуже великими порціями. Якщо на одному біткоін-гаманці збереться мільйон біткоінів, то власник може вислати весь мільйон в одній транзакції. Хочете знати більше про криптовалюти? Читайте LetKnow News – один з найвідоміших порталів з новинами криптовалют.