Promotion Welcome 100 RU [https://welcome100.npbpromoru.nl/]
Ринок чая в Україні. Історія, традиції, сучасність та перспективи ...

Ринок чаю в Україні. Історія, традиції, сучасність та перспективи. Какой и по чем сейчас можно купить чай?

Чай займає гідне місце в житті кожного українця, будучи одним з найбільш доступних та масових продуктів. Однак статус найбільш популярного продукту чай отримав тільки в радянські часи. Повертаючись до історії, варто відзначити, що в дореволюційний період в Україні та Росії частіше вживали каву: обсяг споживання кави був на рівні загальносвітових показників.

Проте, радянський режим заблокував розвиток традиції вживання кави, в результаті місце кави по праву зайняв чай, незабаром отримав звання національного напою. В наш час українського споживача захлеснула хвиля пропозицій на ринку напоїв, проте чай продовжує залишатися лідером, дозволяючи собі змінювати назви, смакові якості і навіть формат споживання.

Основні характеристики чайного ринку України

Давні чайні традиції споживання

Чай залишається самим недорогим і популярним напоєм, який обирають українці. Близько 84% населення п'ють чай частіше одного разу на день, і останнім часом експерти відзначають збільшення частоти чаювань.

Стабільність споживання чаю

За рік українець в середньому споживає 500-600 грамів чайного листа. Щорічна ємність вітчизняного ринку оцінюється в 22-24 тис. тонни. Такий рівень споживання зберігається вже протягом кількох років з деяким пониженням в кризові роки.

Залежність чайного ринку від імпорту

Чайний ринок є повністю залежним від імпорту, а значить, від змін курсу валют. У структурі поставок чаю в Україну цейлонські чаї займають 50%, індійські і кенійські – по 15%, китайські – 10%, інші країни – 10%. Останнім часом зростає частка поставок дешевих сортів чаю з Азії та Африки. Більшість українських компаній воліють купувати на аукціонах готові чайні суміші і присвоювати їм свою торгову марку.

Велика кількість ТМ чаю

Загальна кількість чайних торгових марок на українському ринку, за різними оцінками становить від 100 до 130 штук, і виробники продовжують виводити на ринок нові ТМ. Причому, за словами операторів ринку, в роки кризи кількість ТМ скоротилося на третину. Тим не менш, великий вибір чаю ТМ призводить до відсутності явних лідерів споживання.

Низький рівень експорту переробленої сировини чаю

Частка експортованого українського чаю невисока і складає близько 1% від обсягу імпорту чаю. Основними імпортерами чаю з України є Молдова, Росія та Білорусь.

Тенденція до споживання високоякісних сортів чаю

Частка преміум-сегменту займає приблизно 35% ринку, проте споживання недорогих сортів чаю лідирує за обсягом продажів і у вазі – його частка становить 40%. Частка елітного колекційного чаю становить 1-2%. У період кризи найбільш динамічний преміум-сегмент здав свої позиції, поступившись 15% сегменту чаю економ-класу. В умовах відновлення економіки очікується позитивна динаміка зростання преміум-сегменту.

Лідерство чорного чаю

Станом на 2011 рік 63% українців обирали чорний чай, 16% зелений чай, 8% ароматизовані чаї, 7% фруктові чаї, 4% трав'яні чаї, 2% спеціалізовані чаї.

Вибір зручного способу споживання

У структурі споживання за форматом споживання лідирує пакетований чай – 47%, 31% займає листовий чай у пачках, 19% листової ваговий, 3% інші види. Інтерес споживачів до пакетованому чаю мотивував операторів ринку виводити на ринок продукт преміум-класу саме в такому форматі.