Які переваги дасть Україні підписання угоди з ЄС?

Підписання угоди між Україною та ЄС може відбутися вже через місяць. Думки українців щодо цієї події відрізняються. Влада наполягає на тому, що підписання договору однозначно принесе користь нашій країні.

Підписання угоди між Україною та ЄС може відбутися вже через місяць. Думки українців щодо цієї події відрізняються. Влада наполягає на тому, що підписання договору однозначно принесе користь нашій країні.

Підписання угоди України з ЄС може відбутися на Вільнюському саміті "Східного партнерства" 28-29 листопада цього року. Це відкриє перед Україною хороші перспективи для розвитку економіки, вважає уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій П'ятницький.

Покращиться рівень торгівлі в Україні та з партнерами з ЄС

Поступово повинні збільшуватися обсяги торгівлі: як зовнішньої, так і внутрішньої. Адже разом з підписанням договору зміняться умови імпорту та експорту товарів. Україна отримає можливість поставляти в Європу товари на більш ліберальних умовах.

Зараз причиною відсутності багатьох українських товарів на європейських ринках є високі податки на експорт. Нашій країні невигідно постачати деякі товари в Європу. Наприклад, у нас є хороші запаси меду, які спокійно можна продавати за кордон. Валерій П'ятницький відзначає, що тут виникає проблема високих податків на експорт та торгівля приносить тільки збитки.

Україна отримає додаткові квоти в Євросоюзі

Ключова складова Угоди зона вільної торгівлі (ЗВТ) між Україною і ЄС. За оцінками глави представництва ЄС в Україні Яна Томбінського, українські експортери, які працюють на ринках Євросоюзу, зможуть щороку економити до EUR750 млн тільки на митних платежах. Адже ЗВТ спрощує рух товарів, як з ЄС в Україну та з України в ЄС.

Після підписання угод Україна отримає додаткові квоти, в межах яких будуть використовуватися нульові мита. На зернові, в цьому контексті, передбачений обсяг квоти з поступовим зростанням безмитних поставок до 2 млн тонн. До прикладу, у 2012 році Україна реалізувала на європейському ринку 7,5 млн тонн зерна, при цьому виплачувала значні суми в якості мит. Зараз відкриваються можливості постачати на зарубіжні ринки, принаймні, частина зерна, не переплачуючи. Вітчизняний виробник або постачальник від цього тільки виграє.

Зростання ВВП, доходів і робочих місць

Більш вигідні умови поставки українських товарів на європейські ринки позитивно вплине на економіку України. За різними оцінками, прогнозується додаткове зростання ВВП на 1,5-2%. Правда в різних сферах цифри можуть відрізнятися. Найоптимістичніші прогнози у фахівців агропромислової сфери, які говорять про зростання ВВП до 10%.

За оцінками економістів кількість робочих місць має збільшитися на 170 000. Також очікується позитивна динаміка зростання доходів населення. Хоча прогнози експертів значно відрізняються, але основна маса говорить про те, що Україна опиниться у виграші.

Влади говорять про те, що співпраця з ЄС дозволить Україні отримати додаткове фінансування. За словами Яна Томбінського, у разі підписання Україною та ЄС Угоди про асоціацію, Євросоюз планує виділити нашій країні EUR45 млн на економічні реформи.

Прем'єр-міністр України Микола Азаров говорить про труднощі, з якими доведеться зіткнутися нашій країні, вступаючи у співпрацю з Європою. "Угода про асоціацію є всеосяжним і досить складним для України. Наприклад, адаптація технічних регламентів для України протягом 10 років зажадає приблизно EUR165 млрд. Це величезна робота. Нам потрібно буде переналаштувати всю нашу економіку на нові для нас стандарти", – заявив Азаров. Швидше за все, українська влада не хоче, та й не має можливості робити такі інвестиції, сподіваючись на допомогу Європартнерів.

Виграють від Угоди і споживачі. Україні доведеться прийняти європейські стандарти якості товарів і послуг, а виробникам – ще й перебудувати своє виробництво у відповідності з ними. Іншими словами, якість що поставляється в Україну, а також виробленої всередині країни продукції, зросте. А за рахунок зниження і скасування мит, імпорт з ЄС стане доступнішим.

Розбіжності щодо договору з Євроінтеграції обіцяють усунути

Існує багато розбіжностей щодо договору України з ЄС. Валерій П'ятницький звертає увагу на те, що поки договір не підписаний, не можна бути однозначним з висновками. Робота над документом ще не закінчена, багато пунктів поки не дороблені.

Надзвичайний і повноважний посол США в Україні Джеффрі Пайетт вважає, що угода надасть істотний імпульс розвитку української економіки і припливу інвестицій. При цьому українські підприємці отримають асиметричні переваги на європейському ринку завдяки перехідного періоду імплементації норм ЄС, який становитиме від 3 до 10 років. У той же час, Пайетт зазначив, що інвестиції прийдуть в Україну лише в тому випадку, якщо в цьому буде фінансовий сенс.

Тетяна Веремєєва, http://ubr.ua/author/tatiana-veremeeva/