Другий раунд американських санкцій може призвести до несподіваного результату – зниження довіри до безготівкової форми розрахунків в Росії. У п'ятницю 21 березня 2014 року відразу дві платіжні системи – Visa і Mastercard без будь-яких попереджень припинили операції з картками, емітованими кількома російськими банками.
Санкції торкнулися банку "Росія", що увійшов в санкційний перелік, Собінбанку і СМП Банку, щодо співвласників якого – Бориса і Аркадія Ротенбергів – також були введені санкції. Инвесткапиталбанк і банк "Финсервис" постраждали через те, що процесинг за картками у них перебував у СМП Банку і Собинбанке.
Коментарі двох платіжних систем щодо санкцій проти російських банків
У прес-службі Visa попередили, що з проблемами можуть зіткнутися власники карток, емітованими іншими банками, повідомляє Банки.ру. Навіть якщо вони мають карти банків, що не потрапили під санкції, платежі не можуть проходити в деяких торгово-сервісних підприємствах. Mastercard заявив, що продовжує роботу з російськими партнерами в звичайному режимі, за винятком АБ "Росія", Собінбанку і СМП Банку".
У нинішній ситуації може бути кілька варіантів розвитку, і один з них полягає в тому, що дії двох провідних карткових систем можуть призвести до зниження довіри росіян до безготівкових розрахунків в принципі. Тим більше, що масовий перехід на безготівкові розрахунки відбувся відносно недавно і посилено підтримувався діями влади, послідовно обмежуючи суми операцій з готівкою.
Также по теме:
Варіанти протидії Росії щодо санкцій з боку Visa та Mastercard
Іншими варіантами можуть стати створення російської загальнонаціональної платіжної системи або збільшення частки китайської платіжної системи UnionPay. Аналітик "Альпарі" Анна Кокорева впевнена, що компанії VISA і Mastercard йдуть на збитки, оскільки вони втратять комісії по транзакціях через російські банки.
Опитані "Росбалтом" експерти оцінюють імовірність створення своєї системи досить високе. "Досвід побудови платіжних систем вже є, кадри теж, залишилося тільки грамотно об'єднати існуючі платіжні системи та вивести їх на міжнародний рівень. Не думаю, що зараз гіпотетична національна платіжна система Росії буде якось серйозно загрожувати інтересам Mastercard і Visa. Але, в принципі, створення подібної системи збільшить фінансову безпеку країни", – заявив "Росбалту" старший аналітик рейтингового агентства RusRating Максим Плєшков.
Перший крок до цього вчора був зроблений в Держдумі. Депутат Владислав Резник вніс поправки до закону "про Національну платіжній системі", які заборонять розміщення операційних і клірингових центрів платіжних систем поза територією Росії. Крім того, оператори та інші учасники платіжної системи більше не зможуть в односторонньому порядку припинити надання послуг з переказу грошей.
Перспективи створення Росією власної платіжної системи
Втім, створення своєї або перехід на китайську платіжну систему означають більшу або меншу, але все ж ізоляцію від зовнішнього світу. Visa і Mastercard домінують на світовому ринку, мають глобальне покриття. "На мій погляд, було б логічніше розвивати партнерство з Китаєм, щонайменше, вийти на зовнішній ринок.
Китайська UnionPay може стати своєрідним буфером і на перехідний період зможе підтримати ринок платежів у потрапивших під санкції банків. Втім, навряд чи міжнародні платіжні системи горять бажанням повністю блокувати російський ринок, так і російським банкам невигідно кидати все, і переходити в інші платіжні системи", – зазначив Анатолій Воронін FIBO Group.
Картковий скандал, втім, був не єдиним наслідком запровадження Заходом санкцій проти Росії. Канада заморозила проект по збірці в нашій країні турбогвинтових літаків Q400. Про це повідомив президент корпорації Bombardier Inc П'єр Бодуен. У свою чергу, Росія знайшла відповідь для Австралії, яка раніше приєдналася до першого раунду санкцій.
Россельсхознадзор попередив австралійський Мінсільгосп, що вважає за доцільне введення тимчасових обмежень імпорту австралійської яловичини у зв'язку з виявленням змісту в ньому стероїдного стимулятора продуктивності тренболона. Це може позначитися на асортименті російських м'ясних ресторанів, оскільки австралійські стейки у низці з них становили основу багатьох страв.
Наслідки санкцій проти Росії за дії у Криму для російського фондового ринку
Для російського фондового ринку головною негативною новиною стали, втім, не ці події, а зміна прогнозу по довгостроковому кредитному рейтингу Росії агентством S&P. Правда, реакція була набагато більш стриманою, ніж в той момент, коли почалася кримська кампанія. Тоді ринок просів досить значно, але до теперішнього часу він вже відіграв більшість поганих новин.
"Зміна прогнозу зі стабільного на негативний по суверенному кредитному рейтингу Росії агентства S&P пояснювалося, по суті, вже подіями, що відбулися, а також можливим зростанням геополітичних ризиків Росії внаслідок введення нових економічних санкцій. Поки ж фактично економічні санкції проти Росії не введені. Більш того більшість експертів вельми скептично ставляться до запровадження дієвих економічних санкцій проти Росії внаслідок хворобливості таких санкцій для самих західних країн і в першу чергу країн ЄС", – зазначив Плєшков.
Ринок був готовий до чогось подібного і тому відреагував досить мляво, підтримує аналітик FIBO Group Анатолій Воронін.
До того ж, за чутками, що циркулюють на ринку, значну підтримку котувань російських акцій надає держава. "У глобальній мережі з'явилися чутки, що в момент найбільшого просідання російських акцій після 1 березня 2014 року російські держкомпанії скупили досить великі обсяги своїх акцій за безцінь. Такі дії я можу тільки вітати, як грамотну покупку якісних активів за низькою ціною", – зазначив аналітик.
Владислав Кузьмічов
Детальніше: http://www.rosbalt.ru/business/2014/03/21/1247146.html