Після подій в московському районі Бірюлєво в російському суспільстві знову почалися дискусії про те, чи потрібні країні трудові мігранти. Експерти у своїх оцінках однозначні – економіка Росія без гастарбайтерів вже обійтися не в змозі.
Влади Москви та інших міст Росії продовжують масові облави на нелегальних мігрантів, які почалися відразу після погромів в Західному Бірюлєві минулої неділі. Поліція і співробітники міграційної служби перевіряють потенційно небезпечні з їх точки зору підприємства та компанії, які проводять рейди в поїздах, на вокзалах і в аеропортах, а також просто на вулицях, затримуючи підозрілих людей для встановлення особи.
З початку поточного року, за даними заступника глави Федеральної міграційної служби Миколи Смородина, з Росії вже були виселені майже 40 тисяч іноземних мігрантів. Тепер же, судячи з усього, кількість висланих на батьківщину нелегалів буде стрімко рости.
Тим не менш, це лише мала частина гастарбайтерів, які працюють в Росії.
Директор Інституту стратегічного аналізу компанії ФБК Ігор Ніколаєв зазначає, що сьогодні в країні, за різними оцінками, налічується від 10 до 15 мільйонів трудових мігрантів – це становить до 15 відсотків усіх працюючих у країні людей. А внесок приїжджих працівників в економіку Росії, за його словами, є хоч і менший, але все одно значним:
"Треба враховувати, що ВВП в Росії вважається з урахуванням тіньового сектора, де найчастіше і працюють мігранти – таким чином, вони створюють до шостої частини ВВП. Але так як це некваліфіковані робітники, цю цифру потрібно зменшити – я б дав 5-10 відсотків, які створюють мігранти. Ми бачимо, як зараз борються за кожну десяту відсотка ВВП. Якщо ми позбудемося від мігрантів, це буде мінус 5-10 відсотків. Це обвал".
Які галузі російської економіки постраждають в першу чергу в разі початку кампанії масового позбавлення від трудових мігрантів?
Ігор Ніколаєв впевнений, що це будуть будівництво, в тому числі, дорожнє, а також транспорт. Однак найбільші втрати, за його словами, понесе торгівля, причому не якісь неорганізовані кіоски.
"Достатньо подивитися в тій же Москві, хто сидить на касах в найбільших мережевих магазинах. І ось уявіть, що цих людей відразу по тим чи іншим причинам змусять виїхати. А у нас зараз економіка показує 1 з невеликим відсоток приросту ВВП у цьому році в значній мірі за рахунок торгівлі, оскільки інший, найбільший за внеском у ВВП вид економічної діяльності – промислове виробництво – стагнує і не росте взагалі", сказав Ігор Ніколаєв.
За останні роки російські влади анонсували кілька масштабних програм з витіснення іноземних працівників російськими громадянами, розглядаючи навіть варіанти переміщення трудових ресурсів з регіонів з високим безробіттям.
Однак, за словами директора Інституту соціальної політики та соціально-економічних програм Вищої школи економіки Сергія Смирнова, поки ці проекти приречені на невдачу.
"У нас є малокваліфіковані роботи? Так, є, і, напевно, буде в найближчому майбутньому. Підуть москвичі або жителі інших міст на цю роботу? А давайте розбиратися: якщо це буде пристойна заробітна плата, яка не буде зливатися в кишеню начальника, то тоді, на мій погляд, ми можемо пошукати трудові ресурси і серед тих же самих москвичів". Тут, робить висновок Сергій Смирнов, в першу чергу треба займатися проблемами корупції, а не якимись іншими речами – якщо ж відносини у цій сфері залишаться колишніми, то тоді без гастарбайтерів Росія не обійдеться.
У програми заміщення гастарбайтерів російськими кадрами, в тому числі, і приїжджими не вірить та Ігор Ніколаєв. Він зазначає, що витрати на такі програми будуть непомірними як для приватних компаній, так і для бюджетних організацій. "Звичайно, можна пообіцяти і 50 і 80 тисяч рублів зарплату, забезпечити житлом і чекати, що поїдуть, – говорить експерт. – Але будемо реалістами, а чи є ці кошти? У нас всі бюджети зараз досить напружені навіть у тих регіонах, які традиційно вважалися фінансово благополучними. Тому теоретично можна створити привабливі умови, але чи вистачить на це грошей?"
Тим не менш, російська влада зараз знову заговорила про жорсткий контроль над вже присутніми в країні трудовими мігрантами, а також про не менш жорсткому регулюванні в'їзду нових.
Існують пропозиції провести амністію для заробітчан-нелегалів, а також встановити візовий режим з деякими країнами СНД.
Сергій Смирнов до останньої ініціативи ставиться цілком прихильно, вважаючи, що це може розглядатися як один з варіантів вирішення проблеми. "Якщо говорити в широкому сенсі про якусь легалізацію, то тут дуже важливо, щоб на самому початку не створювалися передумови для порушення федерального міграційного законодавства. Тому я думаю, що візовий режим – досить серйозний сюжет. Головне, щоб його дотримувалися потім", вважає Сергій Смирнов.
Ігор Ніколаєв сумнівається в тому, що введення віз для мешканців тих же середньоазіатських республік допоможе вирішенню проблеми. Він упевнений, що бажають в'їхати на територію Росії мігранти, навіть коли звідти вже виселені, знайдуть спосіб це зробити.
"До тих пір, поки в наших суміжних державах умови життя будуть значно гірше навіть порівняно з Росією, мігранти будуть їхати, – впевнений Ігор Ніколаєв. – Навіть якщо буде введено візовий режим, він не гарантує безпеку. Я спілкувався з вихідцями з деяких країн і мені розповідали, що в такому випадку ситуація вирішується просто – людина купує в своїй країні інший паспорт і в'їжджає в Росію під іншим ім'ям. Тобто, візовий режим – це не панацея".
Московська міська дума підготувала кілька законодавчих ініціатив щодо посилення регулювання міграційних процесів та відповідальності за порушення російського законодавства у сфері міграції. На думку столичних депутатів, ці документи повинні бути прийняті на федеральному рівні найближчим часом.