Президент Білорусі Олександр Лукашенко 11 жовтня провів у Мінську традиційну щорічну прес-конференцію для представників російських регіональних ЗМІ. Прес-конференція Лукашенко завершила прес-тур російських журналістів по Білорусі, основна частина якого в нинішньому році відбулась в Гродненській області.

Три дні російських журналістів за рахунок білоруського бюджету годували, поїли і показували кращі досягнення білоруського "народного господарства".

Ймовірно, такі обставини наклали свій відбиток на настрій російських журналістів: майже жодне питання не обходився без попереднього компліменту Білорусії і білоруському керівництву. Один з журналістів розповів, як смачно все в Білорусі, що він за три дні розтовстів. Інша журналістка захоплювалася благодійною допомогою з боку білоруського керівництва Амурської області. Ще один представник російських ЗМІ розповів, як все чисто і безпечно на вулицях білоруських, де немає злочинності. А одна кореспондентка заявила про те, як красиві, на її думку, білоруські чоловіки.

Ніяких гучних заяв білоруський президент не зробив, проте, за традицією, вказував саме на Москву як на винуватицю проблем "союзної держави". Наприклад, за словами Лукашенка, російський уряд скасував засідання "союзного Радміну" через історію з "Уралкалієм". Відповідаючи на питання про керівників "Уралкалія", Лукашенко не упустив можливості кілька разів принизливо висловитися про прізвища Баумгертнера, називаючи це не інакше, як "цей то Баум, то Гертнер". Рішення "калійного питання" Олександр Лукашенко бачить таким чином:

- Знаєте, як я вчинив? Ви потім поставите питання про цього не то Баум, не то Гертнера, ніби-то дерево, ніби-то сад, російську людину. Ви про нього ще запитаєте і я вам відповім. Ви питаєте, де знайти гроші. Я б Керімова і керимовцев закрив би в одну камеру. Назавтра вони продали б усі активи, за найвищою ціною – не знайшли, я б сам знайшов. І ці 12-13 мільярдів доларів я б все відправив у Березняки. Ось і передайте в РБК мої пропозиції – забрати у негідників акції, які їм дісталися невідомо як, і відправити людям у Березняки. За 20 мільярдів, що коштувала компанія, можна було б побудувати квітучий рай.

За словами Лукашенка, його погляди на конфлікт повністю збігаються з поглядами Володимира Путіна, на відміну від деяких інших російських чиновників.

Керівник аналітичних проектів компанії "БелаПАН" Олександр Класковський відзначає, що, незважаючи на те, що Лукашенко знову виголосив чимало класичних слів про дружбу і інтеграції, його реальні дії свідчать про грубий прагматизм білоруського президента:

- Є два шари в сьогоднішньому, неймовірно довгому, виступі. Була поставлена традиційна платівка щодо дружби, братської інтеграції, братерства по зброї. Враховуючи специфіку спеціально підібраних представників російської преси, або провінційної, або ліво-патріотичної, або казенно-інтеграційної, ці пропагандистські зерна падали на благодатний грунт. Але, коли мова заходила про реальні конфлікти, наприклад, про ту ж "калійну війну", з'ясовувалося, що взаєморозуміння між союзниками немає, і перспективи вельми туманні. Відповідаючи на неприємні питання про невизнання Мінськом Абхазії і Південної Осетії, Лукашенко висловився в такому значенні: "Медведєв, тодішній президент, не погодився проплатити це питання, тому і не визнали. Так що все будується на прагматичній основі, є орієнтування на те, щоб взяти чергову порцію дотацій в Москві…"