Дуже показова стаття щодо виборів у Росії на прикладі Ростова-на-Дону. Одна система та схема крадіжки голосів та фальсифікацій. Одна поведінка провластної партії – повне почуття безкарності і так далі. Вибори в Ростовській області поки рано вважати завершеними.

Офіційні особи та представники політичних партій, численні громадські активісти та більшість журналістів активно переконують жителів Ростовської області в тому, що вибори, що відбулися 8 вересня, були чесними, і їх результати не викликають сумнівів.

Фальсифікації виборів у Ростові-на-Дону в Росії. Дії російської опозиції. Справа про крадіжку голосів. Григорій Бочкарьов

За офіційними даними, в регіональний парламент пройшли представники трьох політичних партій: «Єдиної Росії», КПРФ і «Справедливої Росії». У ці дні градус кипіння виборчої кампанії, безперечно, спав, загострення пристрастей вже не ті, що у перші день-два після виборів, але їх офіційні результати поки можна вважати все ж досить умовними, до тих пір, поки не будуть опубліковані остаточні висновки комісії, спеціально присланої з Центрвиборчкому на Дон, щоб перевірити інформацію про порушення, про які вже вранці 9 вересня голосно, на межі скандалу, заявили лідери трьох парламентських партій: ЛДПР, КПРФ і «Справедливої Росії».

Всі вони заявили про «вкрадені у них десятки тисяч голосів виборців. Особливо не соромився у виразах Володимир Жириновський, адже ліберал-демократи не добрали до подолання п'ятивідсоткового бар'єру всього кілька десятих часток відсотка.

Тим не менш, за результатами звіту, який підготували волонтери громадського проекту «Громадянин спостерігач», минулі вибори на Дону супроводжувалися відвертими підгонками результатів, порушенням порядку підрахунку, насильницьким вилученням списків виборців у незалежних членів комісій, перешкоджанням підрахунку голосувавших за цими списками.

Варто, мабуть, сказати і про те, що ця виборча кампанія на Дону була напрочуд брудною. Ніколи раніше політичні опоненти не виливали один на одного такої кількості компромату. На жаль, в цьому були помічені практично всі учасники цього дійсно важливого і необхідного політичного процесу.

Цей переходив через усі розумні межі загострення пристрастей тривав і в день голосування, і, тим більше, у момент підрахунку голосів. У численних зафіксованих незалежними спостерігачами порушення особливо вражає їх незграбність. Приклади, коли на ділянці відразу після відкриття урн відключається світло, або по дорозі в ТВК вивалюються у величезну калюжу проголосували бюлетені, можна вважати на цьому тлі вельми оригінальними ідеями.

Донські єдинороси демонструють завидну холоднокровність і незворушність з приводу приїзду з Москви представників ЦВК. Судячи з усього, вони впевнені. Чи то в тому, що перемогли чесно, то в тому, що їм все зійде з рук, і в гіршому випадку схоплених за руку рядовим виконавцям «великі дяді» лише погрозив пальчиком: «Ай-я-яй, не можна так робити!».

А опозиція… Опозиція чомусь більше говорить, не висуваючи в якості доказів фальсифікації ті факти, які дійсно могли б серйозним чином вплинути на результати виборів. Поки не відомо і про судові позови, якими опозиціонери погрожували завалити суди Ростовської області.

Все, що відбувається в останні дні в Ростові-на-Дону створює враження, що вся ця історія з московської перевіркою і гучна риторика про бажання домогтися чистих і чесних виборів, у загальному, лише зрідні психотерапії для опозиційних партій та їх інвесторів.

Радіо Свобода ©. Росія