Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна
 

Стаття нижче – досвід Росії щодо вирішення проблем із затопленням та ліквідації наслідків повені. В Україні важко знайти подібну інформацію. Отож, почитаємо як складаються справи у сусідній Росії, яка оякає українців страхіттями Євросоюзу.

До Вороніних кілька днів тому приїжджала комісія з оцінки збитків, завданих паводком. Обидва будинки – їх і бабусі – визнані аварійними. Про це розповів Олександр Симонцев, зять Наталії Вороніної, який у вівторок з дружиною Мариною приїхав в Нижнеленинское. З'явилася можливість передати фотографії, як сім'я жила тут під час повені:

Те, що побачили Олександр і Марина в Нижнеленинском, змусило засумніватися в оптимістичних плани, які раніше будували Вороніни: дома, за словами Олександра, ремонту не підлягають, і життя в них означає пряму дорогу в туберкульозний диспансер, м'які меблі перетворились на хлам і потребують заміни.

Розповідає Олександр Симонцев: «Якщо все-таки цей діагноз підтвердиться, відповідно ці будинки вже не будуть вважатися житловими приміщеннями. Всі, хто в них проживає, повинні будуть переселитися у пункти тимчасового розміщення».

Вороніни все ще живуть в бібліотеці, де працює Наталія Тихонівна. Повертатися поки нікуди – меблі у хаті вся зіпсовані водою, сиро, на стінах цвіль, підлоги роздуті, а печі зруйновані. Якщо далі залишатися в бібліотеці їм не дозволять, сім'ї, можливо, доведеться перебиратися в пункт тимчасового розміщення в Бабстово. Однак поки виїжджати вони нікуди не хочуть – прибираются в будинку і все ще вірять, що житло можна відновити. Ольга тимчасово переїжджає до Марини і Олександру в Хабаровськ. Скоро до неї приєднається і її син Єгор.

Влада пропонуює два варіанти – новий будинок на ділянці, що не підлягає затопленню, або сертифікат – в середньому два мільйони рублів на сім'ю – на покупку квартири. Для Вороніних це швидше за все означає переселення в Біробіджан.

Для Наталії Тихоновны це – тяжка звістка. Розповідає Олександр Симонцев: «Дуже негативно відреагувала. Все-таки це її життя, її робота… Вони все-таки намагаються відновити піч, яка зиркнула, стіни підперти, фундамент зміцнити хоча б чимось. Але це все вже ніби від відчаю, щоб щось зробити, зайняти себе руки. Зять теж перекладає, наприклад, трубу пічного опалення. Навіщо це робити в будинку, який йде під знос? З іншого боку, коли він піде під знесення, невідомо. Коли буде надано житло? Ніхто не знає, тому люди сподіваються більшою мірою на себе».

Щоб отримати сертифікат, потрібно оформити документи на всіх прописаних в будинку мешканців. Ситуація ускладнюється тим, що дочки Вороніних, виходячи заміж, міняли прізвища, і тепер родині додано додаткової тяганини.

Одноразової допомоги у 10 тисяч рублів вони поки що так і не отримали – її обіцяють у жовтні. Вугілля і дрова, які були обіцяні в рамках гуманітарної допомоги, теж поки немає. Втім, як вважає Олександр, толку від них було б все одно трохи – печі в будинках розбиті.

Ніяких конкретних кроків Вороніним, як і багатьом іншим жителям постраждалих регіонів, поки що не пропонують. У Хабаровську проходять урядові засідання: на останньому віце-прем'єр Юрій Трутнєв розкритикував керівників регіонів за недостатньо швидку роботу з виплат компенсацій людям, які опинилися в зоні паводку. Він же розпорядився до першого жовтня розселити всіх постраждалих з евакуаційних пунктів в теплі приміщення.

Створюється враження, що робота ведеться нібито виділяються гроші, робляться гучні заяви, складаються якісь плани. Тільки от для простих жителів ситуація стає все більш заплутаною, потопаючи в бюрократії. До кого йти? Які документи подавати? Скільки чекати? На рівні уряду все начебто під контролем. На рівні Вороніних – цвіль, розруха і невпевненість.