Привітання з Різдвом Христовим

Світле православне свято Різдво Христове відзначається 25 грудня. Цього дня православні християни обмінюються благою звісткою про народження особливого немовляти – Ісуса Христа, якому судилося змінити світ, бажають благополуччя, миру та процвітання всім своїм знайомим та близьким (наприклад такі привітання https://gumoreska.in.ua/pryvitannya-z-rizdvom-hrystovym-2020/).

Всюди панує атмосфера свята: задовго до Різдва і мегаполіси, і малі міста, і селища, і кожен будинок в Україні прикрашають ілюмінацією, у вітринах магазинів з'являються святкові композиції, за старовинним звичаєм, на вулицях, площах та в будинках влаштовують вертепи – символічні зображення тієї Віфлеємської печери, в якій народився Господь наш Ісус Христос.  В оселях ставиться вічнозелена ялинка – символ вічного життя, яке дарував Христос. Зірка, якою вінчають ялинки, нагадує про Віфлеємську зірку, що з’явилась у небі, коли народився Ісус. У цій світлий зимовий день прийнято вітати з Різдвом Христовим,  ходити в гості з піснями та колядками, дарувати подарунки.

Традиції святкування Різдва в Україні

За давньою традицією святкування Різдва починають ще ввечері 6 січня. Вечір напередодні Різдва називається Святим або Навечір’ям Різдва Христового. Усі члени родини на Святвечір мають бути вдома і сідають разом родиною за щедру вечерю.  Вечеряти починають коли на небі з'явиться перша зірка. Снідати і обідати 6 січня не прийнято, зазвичай в цей день  прибирають оселю та моляться.

За традицією на столі повинно бути 12 домашніх страв на честь дванадцяти  християнських апостолів.  Головна святкова страва – це кутя. Це каша з пшениці або ячменю, з медом, маком, родзинками та горіхами.  Після Святої вечері обов’язково залишають трошки різдвяної куті поруч з іконами для духів померлих родичів або ставлять для них кутю на підвіконня. Існує традиція відносити святу вечерю своїм хрещеним. Окрім того, є ще й така різдвяна традиція, коли заможні люди роблять подарунки бідним, відвідують дитячи будинки та заклади для старих.

Різдво мабуть найвеселіше свято серед зими. Пісні, карнавали, ворожіння – ці зимові забави стають найбажанішими, особливо для дітлахів.  Діти починають колядувати першими, а вже після них – це дорослі хлопці та й дівчата. Колядники співають, вітають з народженням Ісуса Христа, бажають здоров’я, щастя та достатку. Господарі осель на знак вдячності пригощають колядників солодощами або дають грошенята.

Різдвяну ніч з давнини вважають магічною, цієї ночі можна дізнатись про свою долю і на що очікувати у  майбутньому. Зазвичай дівчата збирались гуртом і ворожили, щоб дізнатись як будуть звати майбутнього нареченого, чи вийдуть вони заміж взагалі. Різдвяні ворожіння вважаються найправдивішими.

Існує безліч традицій, заборон та рекомендацій, пов'язаних із святкуванням Різдва Христового, але головна традиція, якої досі дотримуються більшість українців на Різдво, є проведення часу з родиною. Світлу дату краще провести в компанії близьких родичів, тому що Різдво давно – сімейне свято.