Вектор розвитку сонячної енергетики в Україні значно змінився, якщо раніше це були дуже потужні сонячні електростанції (СЕС) для роботи за зеленим тарифом, то зараз сонячні панелі все більше використовуються для покриття власного споживання.
За підсумками 2021 року потужність сонячних електростанцій у Дніпрі та області перевищила позначку в 1 ГВт, переважна більшість об'єктів сонячної енергетики працювала за зеленим тарифом, коли вся вироблена електрика викуповувалась державою. Але сучасні реалії змусили переглянути можливість використання СЕС на користь розвитку власної генерації.
Сонячні електростанції (СЕС) для бізнесу: особливості проєктування, вартість та терміни окупності
Зростання попиту на сонячні електростанції, які працюють на компенсацію власного споживання електрики, пов'язані з різким зростанням тарифів на електроенергію для комерційних споживачів. Встановлення сонячної електростанції дозволить підприємству зафіксувати вартість 1 кВт*год електроенергії власного виробництва на рівні 0,7-0,85 грн залежно від типу станції та обладнання. Для порівняння, середня ціна 1 кВт*год для юридичних осіб на українському енергоринку зараз становить близько 7 грн.
Для підприємств найперспективнішими є дахові сонячні електростанції:
- Виробничі цехи мають дах дуже великої площі, на якій можна розмістити велику кількість сонячних панелей і отримати в результаті потужну сонячну електростанцію, яка зможе покривати значну частину електроенергії, що споживає підприємство.
- Багато об'єктів — складські приміщення, цехи, автозаправні станції, торгово-розважальні центри — мають плоский дах, що значно знижує вартість установки панелей, а також дозволяє забезпечити їх оптимальне орієнтування відносно сторін світу та горизонту.
- При монтажі сонячних батарей немає потреби в оренді земельної ділянки, що в умовах щільної міської забудови може вимагати значних витрат.
- При розміщенні панелей на даху знижується ризик їх затінення, що дозволяє досягти їх максимальної продуктивності.
- Оскільки сонячна електростанція знаходиться безпосередньо на території підприємства, нема потреби у забезпеченні її фізичної охорони.
- Розміщення генеруючих потужностей у безпосередній близькості від місця споживання дозволяє заощадити на прокладці кабельних ліній та мінімізує втрати електроенергії під час її передачі.
- Можливість під'єднатися та працювати по системі Net billing без отримання дозвільних документів.
Сьогодні вартість встановлення 1 кВт потужності сонячної електростанції становить від 450 до 550 доларів, всі роботи можуть бути виконані протягом 2-3 тижнів. За нинішніх тарифів на електроенергію для комерційних споживачів термін окупності дахової сонячної електростанції становить близько 3 років. Решта часу — а це мінімум 27 років — вона приноситиме своєму власнику стабільний прибуток.