Як налагодити контакт дитини з батьком

Формування батьківської любові, на відміну від почуттів материнських, більш складний і тривалий процес. І це не дивно: зв'язок матері і дитини зароджується ще під час вагітності, і коли малюк з'являється на світ, вона тільки зміцнюється. Для батька факт народження дитини також стає важливим життєвим подією, але ось близький зв'язок виникає не відразу, а іноді може так до кінця і не сформуватися.

Фото з сайту teremok.com.ua/ua

Що може завадити батькам відразу і беззастережно прийняти дитину

Природно, чоловіки по-різному поводяться після народження дітей. Це обумовлено цілою низкою чинників - вік, темперамент, риси характеру, але існують і загальні причини.

Психологічна незрілість. Як не банально це звучить, але батьки часто ревнують дружин до новонародженим. Більшою мірою це характерно для молодих чоловіків, які в 25-30 років все ще залишаються дітьми. Їх як і раніше захоплюють комп'ютерні ігри, комікси, радіокеровані моделі та різні гаджети, і той факт, що вони самостійно заробляють, відкриває їм нові можливості для реалізації своїх дитячих захоплень. Чоловік може виявитися не готовий до того, що увагу коханої жінки поділено між ним і дитиною. І обов'язків додається. Тепер замість ігор і розваг потрібно міняти підгузки і заколисувати малюка ночами.

Така поведінка молодих батьків можна порівняти з поведінкою старших братів і сестер, коли в родині з'являється молодша дитина. Ревнощі говорить про певну незрілість чоловіка як батька. Якщо сім'ї вчасно не прийти на допомогу, то є ризик, що не тільки не будуть збудовані відносини "батько + дитина", але і розпадеться сім'я.

Страх. Інша поширена проблема - страх, викликаний недосвідченістю: батько боїться заподіяти шкоду малюкові своїми невмілими діями, а адже саме тілесний контакт допомагає зародити і розвивати ту тонку зв'язок, яку ми називаємо батьківськими почуттями.

Ситуація може посилитися, якщо дружина активно виявляє недовіру молодому батькові, в той час як треба допомогти йому перебороти цей страх, довіряти і допомагати. В іншому випадку тато відсторониться від дитини, і батьківські почуття так і не отримають свого розвитку.

"Не час". Спілкування з новонародженим деяким батькам здається нецікавим: «Зараз - час мами, а ось коли підросте, можна буде брати його на рибалку, разом грати, займатися спортом». Але саме в дитинстві і закладається міцний зв'язок між батьками і дитиною, яка допоможе подолати вікові кризи і становлення індивідуальності. Підростаючи, дитина розширює свої контакти і освоює світ, йому стає цікавіше з однолітками. Тому батьки, що відкладають «дружбу» з дитиною на потім, ризикують запізнитися.

Трудоголізм. За словами фахівців, все частіше в поширеному психологічному тесті «Малюнок сім'ї» відсутній батько. На питання психолога: «Де тато?», Діти відповідають: «А тато на роботі» або «Папа грошики заробляє». Повноцінне спілкування з батьком особливо важливо для дітей у віці 4-6 років і в підлітковому віці, але це не означає, що в інший час воно не потрібно. При відсутності повноцінного контакту з дітьми в ранньому віці буде набагато складніше згодом знайти спільну мову і прищепити загальні цінності.

Як налагодити контакт батька з дитиною

Приготуйтеся до того, що робота над дитячо-батьківськими відносинами може виявитися непростим, тому хочеться запропонувати кілька порад і для батьків, і для матерів.

Поради батьку

1. Зробіть хоча б один щоденний ритуал виключно батьковим. Наприклад, нехай вечірнє купання проходить під вашим керівництвом. Згодом це може бути ранкова зарядка або обов'язкова казка на ніч.

2. Важливо знайти спільні інтереси. При цьому не варто нав'язувати свої хобі: їх, звичайно, варто запропонувати, але якщо дитині це не дуже цікаво, то краще придивитися до інших захоплень.

3. Навчіться слухати дитину, не відмахується від його питань. Якщо ви задаєте питання про те, що було цікавого чи нового в дитячому саду, то щиро вислухайте відповідь, не відволікаючись і не перебиваючи.

4. Влаштовуйте походи і розваги без мами, удвох - це хороша можливість налагодити довірчі відносини.

5. Грайте з дитиною, особливо в нові ігри, щоб разом освоювати щось нове.

6. Залучайте в спільну діяльність: навчіть витирати пил, пилососити, закручувати шурупи і міняти лампочки. Дочок - теж. І обов'язково дозволяйте допомагати вам.

7. Чи не ревнуйте маму до дитини, а дитини - до мами.

Щоб бачити в дитині «своє чадо», треба вкладатися: від вас син чи дочка повинні дізнатися, як влаштований світ, як потрібно поводитися, щоб поважали оточуючі, пропонувати допомогу в разі виникнення будь-яких проблем і постаратися надавати її так, щоб і в наступний раз діти до вас звернулися.

Чим може допомогти мама

  • Мамі потрібно навчитися довіряти татові і не сумніватися в його здатності забезпечити дитині потрібний догляд та безпеку.
  • Дозволяйте татові грати з дитиною навіть у дуже активні ігри, коли серце завмирає, а дитина і тато в цей момент абсолютно щасливі.
  • Зробіть тата важливою людиною в житті дитини, навіть якщо він більшу частину часу проводить на роботі. Показуйте значимість батька і дитини в життя один одного. Нам під силу мами зробити прихід батька очікуваним і важливою подією або допомогти чаду малювати для тата листівки або писати записки, які він зможе прочитати ввечері.
  • Мамі не варто постійно «жаліти» втомленого батька, а в міру можливості залучати його в життя дитини, робити причетним. І, звичайно, хвалити, наприклад, «Як спритно ти даєш маляті ліки!», «Як швидко ти його укладаєш!»
  • Не забувайте про чоловіка: зайвий раз поцілуйте і міцно обійміть, поки руки не зайняті. Це дрібниці, але від них багато що залежить, в тому числі і ставлення до дитини.

Безумовно, жінці і самої потрібна підтримка з боку близької людини, але без встановлення емоційного зв'язку між її дитиною і його батьком щастя в родині не буде. Мамі варто проявити справжню жіночу мудрість, щоб допомогти своїм найулюбленішим і близьким людям - великим і маленькому - збудувати довірчі близькі стосунки. Взаємовідносини в сім'ї не повинні переростати в суперництво за увагу і любов дитини!