Тенденції експорту зерна з України в 2024 році: аналітичний огляд

2023 рік став для українського експорту зерна роком безпрецедентних випробувань. Війна, розпочата Росією, призвела до блокування морських портів, дестабілізації логістичних ланцюгів та значного скорочення обсягів вивезення. Проте, попри ці складнощі, українські аграрії продемонстрували стійкість та змогли частково адаптуватися до нових реалій, відновивши експорт зерна.

Цей аналітичний огляд досліджує очікувані тенденції експорту зерна з України в 2024 році, ґрунтуючись на комплексному аналізі поточних даних та прогнозів.

1. Зростання обсягів експорту:

Існує ґрунтовне підґрунтя для очікування зростання обсягів експорту зерна з України в 2024 році. Цьому сприятимуть декілька ключових факторів:

  • Відновлення роботи морських портів: Завдяки "зерновому коридору" через Чорне море Україна вже зараз експортує зерно морським шляхом. Очікується, що з часом пропускна здатність портів зростатиме, що дозволить суттєво збільшити обсяги вивезення.
  • Збільшення посівних площ: Незважаючи на війну, українські аграрії планують збільшити посівні площі під зерновими культурами в 2024 році. Це дасть змогу отримати більший урожай і, відповідно, наростити експортний потенціал.
  • Зростання світового попиту: Попит на українське зерно на світовому ринку залишається високим, адже війна в Україні призвела до дефіциту зерна на глобальному рівні. Це створює сприятливі умови для України збільшити експорт та отримати вищу ціну за свою продукцію.

2. Зміна структури експорту:

Очікується, що в 2024 році зміниться структура українського експорту зерна. Зокрема, може зрости частка кукурудзи в загальному обсязі експорту, адже її виробництво та експорт є більш рентабельними в порівнянні з пшеницею.

3. Переорієнтація на нові ринки:

Внаслідок війни Україна втратила доступ до частини традиційних ринків збуту зерна. Тому в 2024 році очікується переорієнтація українського експорту на нові ринки, такі як країни Африки та Азії. Це відкриває нові можливості для українських експортерів, але також потребує ретельного вивчення специфіки нових ринків та адаптації до їхніх вимог.

4. Використання альтернативних маршрутів експорту:

Окрім морського транспортування, Україна активно використовує альтернативні маршрути експорту зерна, такі як залізничний та автомобільний транспорт. Це дозволяє диверсифікувати логістичні ланцюги та зменшити залежність від морських портів, що є критично важливим в умовах воєнної агресії.

5. Зростання ролі держави в регулюванні експорту зерна:

В 2024 році очікується зростання ролі держави в регулюванні експорту зерна. Це пов'язано з необхідністю контролювати обсяги експорту та забезпечувати продовольчу безпеку країни. Держава може

Важливо зазначити, що прогнози щодо експорту зерна з України в 2024 році необхідно сприймати з певною обережністю, адже вони ґрунтуються на поточній інформації та припущеннях.