Купити сведло по металуУ наші дні за допомогою хорошого дриля та якісного свердла можна зробити акуратний отвір практично в будь-якому матеріалі. Зрозуміло, величезну роль у такій роботі відіграє якість та продуктивність електричного інструменту, але навіть найпотужніший сучасний дриль буде безсилий, якщо використовується з неправильно підібраним свердлом. Вибір оснастки для дриля - це важливий робочий момент, від якого залежить результат роботи.

Класифікація свердел

Класифікація свердлів, що діє в наші дні, досить складна і тому малозрозуміла для неспеціаліста. У повному позначенні виробу вказується не тільки його призначення та розміри, але й матеріал з якого свердло виготовлено, а також кілька інших, важливих для професіоналів даних. Тонке знання характеристик свердла навряд чи стане у нагоді звичайному користувачеві, але є основні параметри, без знання яких не обійтися навіть при домашньому використанні інструменту.

Основним критерієм при виборі будь-якого свердла є призначення. Виробники випускають свердла різних типів, але найчастіше споживач стикається з трьома основними видами:

  1. Свердла по металу.
  2. Свердла для роботи з деревом та іншими м'якими матеріалами.
  3. Свердла по бетону та каменю.

Існує також чимало різновидів виробів спеціального призначення для роботи з кольоровими та дорогоцінними металами, склом та іншими особливими матеріалами. Пересічний користувач рідко стикається з необхідністю придбання цієї продукції, тому розглядати її ми не будемо.

Свердла по металу

Свердла, призначені для роботи з сталлю та іншими твердими сплавами, виготовляють з спеціальних міцних металів. Зовнішньо відрізнити їх від інших зовсім не складно – такі вироби мають поздовжні канавки для видалення стружки з зони робіт, а також особливий кут заточування. Підвидами такого свердла є корончасті та конусні свердла, призначені для свердління отворів великого діаметру та роботи з багатошаровими матеріалами.

Свердла по дереву

Спіральні свердла для дерева та пластмас мають одну канавку для видалення стружки. Розмір цієї оснастки для дриля може бути різним, від 3 до 50 мм. Для свердління отворів більшого діаметра можуть бути використані коронки (кільцеві пристосування). В асортименті багатьох виробників є також перові свердла, які можуть використовуватися для облаштування отворів великої глибини та діаметру. Перевагами свердла є їх невелика вага, при солідному діаметрі. Мінусом таких пристроїв є відсутність відведення стружки, що іноді ускладнює роботу. Перові та спіральні свердла по дереву виготовляють з м'якшої сталі, ніж свердла для металу.

Свердла по бетону

Свердла, призначені для роботи з бетоном, цеглою та природним каменем, розпізнати зовні найпростіше. Зазвичай ця продукція має твердосплавний елемент наприкінці. Для наконечників може використовуватися будь-який міцний сплав з алмазним напиленням. Такі свердла можуть працювати як у звичайному режимі, так і з ударом, тому для їх виготовлення використовують не надто тверді сталі, не схильні до розколювання. Вироби для роботи з бетоном можуть мати циліндричний або багатогранний хвостовик, який визначає тип патрона, з яким може використовуватися свердло.

Маркування

Найважливішим параметром будь-якого свердла після його призначення є діаметр. Згідно з прийнятими у світі стандартами, на продукцію наноситься маркування, в якому обов'язково вказується ця характеристика. Винятком є лише вироби з діаметром менше 3 мм – у цьому випадку всі необхідні споживачеві відомості вказані на упаковці. На невеликих свердлах можна знайти лише цифру, що означає діаметр. Але що більше виріб, то докладніше інформація, нанесена на хвостовик. На свердлі може бути зазначено марку сталі та інші дані про матеріал. 

Свердла імпортного виробництва маркують відповідно до європейських чи світових стандартів. Це може бути система DIN або HSS, назва якої вказують поряд з цифрою, що позначає діаметр. Щоб точно визначити призначення продукту, може знадобитися допомога фахівця чи довідник, але зазвичай достатньо консультації продавця чи менеджера організації постачальника.