Колапс (криза) української економіки відкладається до виборів Президента в 2015-му році

Колапс української економіки відкладається до президентських виборів у березні 2015-го, розповів Фокусу старший науковий співробітник Інституту світової економіки Петерсона Андерс Ослунд.

Чому у відповідь на ескалацію конфлікту між владою та активістами евромайдана українські олігархи публічно мовчать?

Великий бізнес у всьому світі дуже вразливий, особливо в умовах назрівання революції, а тому намагається триматися подалі від великої політики. Політика цікавить олігархів лише в тих випадках, коли це вигідно для них з точки зору реалізації конкретних матеріальних цілей. Мовчання – це нормальна реакція великого бізнесу на поточні події в Україні.

Криза – реальна загроза

Сьогодні в України є тільки одне джерело зовнішніх засобів – Росія. Країна опинилася у фінансовій залежності від північного сусіда. Вихід з цієї пастки можливий?

Для того щоб позбутися від залізних обіймів Росії, у лідера України повинна бути політична воля. До листопадових-січневих подій на Майдані Росія методично домагалася уклінно положення України. Згадаймо хоча б блокування російськими службами імпорту українських товарів. Зараз Росія кредитує Україну таким чином, щоб у разі економічного колапсу в країні повернути свої гроші самої першої, причому за досить високої прибутковості інвестицій. Цей кредит взагалі виглядає так, ніби Росія хоче утримати вплив на діючу владу до березня 2015-го, жодним чином при цьому не покращуючи економічну ситуацію в країні.

МВФ у той же час шокований економічною політикою, що проводиться владою. Очевидно, що президент не виконає ні одне з трьох важливих вимог фонду-підвищення цін на газ для населення, запровадження плаваючого валютного курсу та реалізація жорсткої фіскальної політики.

Економічна криза в Україні посилиться?

Наступ кризи відкладено до президентських виборів, а після можливий економічний колапс. Чому? Тому що зараз влада проводить екстремально короткострокову економічну політику: вони не думають про майбутнє. З великою ймовірністю ми продовжимо спостерігати спад в українській економіці у цьому році, оскільки поточну економічну політику в Україні інакше як згубною не назвеш. Крім того, ймовірний подальший догляд великих західних банків з України і виснаження міжнародних резервів, незважаючи на короткострокові вливання російських грошей. У таких умовах українська економіка протримається ще якийсь час. Але недовго.

Якою буде криза?

Виходячи з поточних економічних передумов, гривня може опуститися до 9-10 UAH/USD. Але реакція ринку, населення на таку девальвацію буде непередбачуваною. А тому можлива куди більш значна девальвація, глибину якої на сьогодні прорахувати дуже важко.

Реальна гіперінфляція?

Це дуже малоймовірно. Щоб домогтися гіперінфляції, слід вести ще менш зважену економічну політику, ніж це робить нинішній уряд. Загалом, для виникнення гіперінфляції потрібно сильно постаратися.

Вирішення конфлікту – переговори

Якими можуть бути сценарії розвитку подій на евромайдане?

Перший – революція, що, на мою думку, малоймовірно. Жорстке придушення протесту з метою відновлення порядку мало реально, оскільки неконтрольований протест і його придушення може призвести до революції. При цьому очевидно, що країна буде поділена на два табори. Другий сценарій – переговори, це ідеальне вирішення конфлікту. Але складається враження, що влада не готова йти на реальні поступки. І найбільш вірогідний сценарій – протистояння активістів і влади аж до президентських виборів у березні 2015 року. Хоча зараз цей варіант не виглядає дуже вірогідним, оскільки ситуація приймає все більш насильницький характер і в будь-який момент може вибухнути.

Ви допускаєте ситуацію, при якій Росія введе в Україну війська?

Не думаю, що це можливо. На відміну від багатьох невеликих країн СНД, Україна надто велика, сильна і на даний момент знаходиться в дуже розігрітому стані. Якщо ви проводите паралелі з війною в Грузії 2008-го або чеченської війною, то це зовсім інші історії, жодним чином не схожі на український сценарій.

Ви бачите на Євромайдані сильного лідера, здатного повести за собою?

Звичайно, на Майдані є сильні особистості, в тому числі політичні лідери. Але я не хотів би називати конкретні прізвища.

Як на те, що відбувається в Україні може реагувати Захід? Будуть вводити санкції?

США заблокували візи кільком українцям, чиї імена ми, на жаль, не знаємо. Наступний крок – арешт рахунків. Думаю, це змусить політиків замислитися.

Довідка: Андерс Ослунд – випускник Оксфорда, вивчає економіку Росії, України та країн Східної Європи більше 15 років. У різний час був радником російського, українського та киргизького урядів. Автор та співавтор 13 книг про економіках Росії, України та інших колишніх країн радянського блоку.

Олена Шкарпова, Фокус