Путін робить паузу, тому що через нестабільність в Росії інвестори побоюються вкладати в неї гроші. Хоча Володимир Путін дуже хоче утвердити владу своєї країни у світі, вторгнення в східну Україну спровокувало б введення більш жорстких міжнародних санкцій і могло б прискорити відтік капіталів з Росії.
У статті Ксенії Галушко та Галі Павливой під назвою «Путін робить паузу, тому що через нестабільність в Росії інвестори побоюються вкладати в неї гроші» на сайті Bloomberg.com йдеться про те, що територіальні амбіції Володимира Путіна зіткнулись з фінансовими ринками.
Анексія (окупація) Криму негативно вплинула на фінансовий ринок Росії
У той час як президент Росії розмірковує над тим, які подальші кроки слід зробити в Україні, інвестори дали його найближчому оточенню час подумати. Після того як Путін анексував Крим у березні, розгнівавши міжнародне співтовариство, нестабільність на російських фондових ринках зросла до найвищого рівня з 2009 р. Стрибки рубля по відношенню до євро стали найбільшими за всю історію, в той час як очікувані коливання валюти по відношенню до валют країн, що розвиваються, стали найвищими за два роки.
Тому інвестори не особливо хочуть робити ставку на Росію, економіка якої наближається до рецесії і залежна від природних ресурсів, без яких економічне зростання в Росії неможливе.
Хоча Володимир Путін дуже хоче утвердити владу своєї країни у світі, вторгнення в східну Україну спровокувало введення більш жорстких міжнародних санкцій і могло б прискорити відтік капіталів з Росії.
«Ми опинилися в ситуації, коли найбільше значення має ринок. Політики змушені прислухатися і пристосовуватися», – сказав під час телефонної розмови 29 травня Мансур Мамедов, менеджер по грошовим операціям московської компанії Kazimir Partners, яка контролює акції ринків що розвиваються загальною вартістю 300 млрд. дол. «Нестабільність можна порівняти з цунамі і було б логічно припустити, що політики повинні були усвідомити, що ціна російської експансії в Україну буде занадто високою для економіки країни, яка сповільнила темпи свого зростання».
Коливання цін російських акцій досягли більш ніж чотирирічного максимуму порівняно з акціями ринків.
Історична волатильність індексу ММВБ (INDEXCF) в Москві досягла 29,7% 30 травня 2014, що майже в три рази перевищує рівень індексу ринків MSCI Emerging Markets, хоча ще в кінці лютого вона становила 12,7 %, згідно з даними зібраними Bloomberg протягом 3 місяців.
Стрибки російського рубля
Курс рубля почав ще більше змінюватися після того, як США і Євросоюз ввели санкції проти Росії, в тому числі заборону на видачу віз і заморожування активів для союзників Путіна в Росії і Україні. Історична волатильність російської валюти за 3 місяці зросла до 11,3 % з 7 % в кінці 2013 р., згідно з даними, зібраними Bloomberg. У той же час, волатильність євро склала 4,4 %, в результаті чого розрив між двома валютами склав 6,92% 30 травня, це найбільший розрив з моменту введення єдиної європейської валюти в 1999 р.
Очікувані коливання валюти по відношенню до долара 25 квітня були найвищими з жовтня 2012 р. порівняно з валютами країн, що розвиваються, таких як турецька ліра і китайський юань, згідно з даними про волатильності, зібраними протягом 3 місяців Bloomberg і JPMorgan Chase & Ко.
Відтік капіталу з Росії
Індекс ММВБ Росії виріс на 1,6% до 1454,36 пунктів станом на 11:56, коли Україна зробила перший за кілька місяців платіж для ВАТ Газпром, який, у свою чергу, дав їй ще один тиждень для того, щоб вона заплатила аванс за поставки газу в цьому місяці.
Зросла волатильність може ще більше прискорити спад економіки. «У цьому році Росія зіткнеться зі стагнацією», – сказав Герман Греф, головний виконавчий директор ВАТ Ощадбанк і колишній міністр економіки, на Петербурзькому міжнародному економічному форумі 22 травня. Ймовірність рецесії в найближчі 12 місяців становить 50 %, згідно з даними опитування 15 економістів, проведеним Bloomberg.
Валовий внутрішній продукт виріс на 0,9% в першому кварталі в порівнянні з тим же періодом 2013 р., це найповільніше річне зростання, повідомили у Федеральній службі державної статистики 15 травня.
Інвестиції в основний капітал впали в чотири рази в квітні 2014, а інфляція підскочила до 11-місячного максимуму в 7,3%, коли зниження курсу рубля призвело до підвищення цін на імпорт. Відбувся значний відтік капіталу в розмірі близько 55 млрд. дол. протягом перших чотирьох місяців 2014 року, тоді як за весь 2013 р. він склав 63 млрд. дол., як повідомила 23 травня Ельвіра Набіулліна, голова центрального банку РФ.
«Ніякої вигоди» – Путін пом'якшив свою риторику відразу після перемоги мільярдера Петра Порошенка на українських президентських виборах в Україні 25 травня
У зв'язку з тим, що економіка Росії похитнулася і все ще є ризик додаткових санкцій, Путін пом'якшив свою риторику відразу після перемоги мільярдера Петра Порошенка на українських президентських виборах в Україні 25 травня.
Росія заявила, що поважає результати виборів і готова вести переговори з новим українським лідером. Відведення російських військ від українських кордонів поки що триває, про що повідомили США, уточнивши, що станом на 29 травня більша частина військових була відведена.
«Путін ясно зрозумів сигнал, який відправив Захід, ввівши санкції», – сказав Вадим Біт-Аврагим, який допомагає контролювати близько 4,1 млрд. дол. московської компанії Kapital Asset Management, в ході телефонної розмови минулого тижня. «Він усвідомив, що краще не загострювати ситуацію, щоб не зробити свою країну ізгоєм і не привести її до ізоляції. Це не принесе йому ніякої вигоди».
Зростання російських акцій
Оскільки Путін пом'якшив свою позицію, США будуть утримуватися від введення додаткових мір покарання, так вважають 66% опитаних економістів, порівняно з 28% у квітні. 84% респондентів вважають, що ЄС також буде відкладати введення санкцій проти Росії.
Зниження загрози посилення санкцій допомогло російським акціям піднятися до рівня, на якому вони знаходилися до вторгнення Путіна в Крим. Фондовий індекс ММВБ в цьому місяці показав свій найкращий результат з 2011 р., підвищившись на 9,6% в травні 2014, не дотягнувши всього 0,9 % до того рівня, який був до 28 лютого. Рубль виріс на 2,2 % по відношенню до долара після того, як впав на 7,8 % протягом першого кварталу. Він виріс на 2,8% з кінця лютого.
Фінансові та енергетичні ресурси Росії допомогли їй перенести втрати під час кризи. За кількістю золотовалютних резервів, загальна сума яких сягає 468 млрд. дол., Росія займає 5 місце в світі. Країна прагнула зміцнити свій статус найбільшого в світі експортера енергії, підписавши довгостроковий договір на постачання газу в Китай минулого місяця, що має знизити її залежність від покупців в ЄС.
Глобальні облігації
Путін назвав «епохальною подією» підписання договору з Китаєм, переговори з яким велися 10 років. Згідно з контрактом, який державний експортер енергії компанія Газпром підписала 21 травня 2014, Росія повинна буде поставляти Китаю газ протягом 30 років.
У той же час, Путін набагато більше покладається на світові ринки, ніж всі його радянські попередники.
Росія вийшла на міжнародний ринок боргових зобов'язань після дефолту за внутрішнім боргом у 1998 р. Компанії заробили 42,5 млрд. дол. завдяки продажі валютних облігацій минулого року, згідно з даними, зібраними Bloomberg.
Український конфлікт завадив цьому процесу
Жодна російська компанія не продала облігації в іноземній валюті з березня 2014, в результаті чого ціна на цінні папери в цьому році складає всього 6,4 млрд. дол.
Валютні трейдери і аналітики не впевнені в тому, що рубль буде зростати
Російська валюта впаде приблизно на 3,9% по відношенню до долара у вересні, вважають фахівці, опитані Bloomberg. Серед основних валют, тільки аргентинський песо, згідно з прогнозами, може впасти ще більше протягом цього часу. Беручи до уваги опціонні контракти, трейдери вважають, що на 68% є вірогідність того, що до кінця року рубль впаде до рекордно низького рівня, якого він досяг у березні.
«Східна Україна виявилася дорогою справою і, здається, Росія хотіла б від неї відмовитися», – сказав Ілля Кравець, керуючий інвестиційними дослідженнями в нью-йоркської компанії Daniloff Capital, під час телефонного інтерв'ю 30 травня 2014. «Росію чекають серйозні санкції, якщо вона захоче анексувати інші території України, і реакція ринку на це буде ще більш суворою».