Золотовалютні запаси Росії наближаться до критичного мінімуму 2009-го року, якщо ЄС не відмінить санкції проти Росії

Moody's предсказал рекордное падение золотовалютных резервов в России. Антиросійські санкції можуть призвести до рекордного падіння золотовалютних резервів Банку Росії, вважають економісти Moody's. Якщо санкції продовжать діяти протягом тривалого періоду, рівень резервів ЦБ Росії, ймовірно, впаде нижче мінімуму в $383 млрд, який був зафіксований у травні 2009-го року, під час фінансової кризи.

Новий раунд західних санкцій, швидше за все, призведе до активізації відтоку капіталу з Росії, прогнозують в Moody's. Також слід очікувати подальше ослаблення рубля і збільшення імпортозаміщення.

Слабкий рубль і скорочення імпорту додадуть тиск на інфляцію, яка може зрости значно вище встановленої ЦБ мети в 4-5% в 2014 році. Індекс споживчих цін у Росії вже виріс до 7,6% в серпні в порівнянні з 6,1% у січні 2014 року і 6,5% в серпні минулого року, наголошують аналітики агентства.

В цілому санкції можуть призвести до поглиблення проблем у російській економіці і зростання ризиків ослаблення показників, що вказують на здоров'я країни як позичальника. Зокрема, золотовалютні резерви ЦБ можуть почати знижуватися в середньостроковій і довгостроковій перспективі.

Якщо санкції будуть діяти протягом тривалого періоду, рівень резервів може впасти нижче $383 млрд – мінімуму, досягнутого в травні 2009 року на тлі глобальної фінансової кризи, прогнозують в Moody's. Обмеження на зовнішні запозичення ще більше посилять залежність Росії від зовнішніх шоків, наприклад цінового на ринку нафти.

Минулого тижня рейтингове агентство Fitch підвищило прогноз по відтоку капіталу в 2014 році з Росії до $120 млрд. В 2015 році він досягне близько $100 млрд, прогнозує агентство. Центробанк прогнозує відтік капіталу на рівні $100 млрд у поточному році.

Відтік капіталу з Росії за перше півріччя 2014 року, за попередньою оцінкою ЦБ, досяг $74,6 млрд. У першому кварталі відтік склав $48,8 млрд, у другому – $25,8 млрд.

Банк Росії розробив три сценарії, які можуть реалізуватися в російській економіці в найближчій перспективі. Несприятливий і негативний сценарії припускають пролонгування санкцій. При цьому негативний сценарій враховує ще і нафтовий шок (падіння цін на нафту до $20 за барель до 2017 року).

Передбачається, що в несприятливих умовах ЦБ буде підтримувати впевненість у національній валюті і перешкоджати відтоку коштів з рублевих депозитів і зростання інфляційних очікувань.

Юлія Забавина, http://top.rbc.ru/