Через санкції і, як наслідок, обмеження доступу до зовнішніх ринків капіталу ситуація з валютною ліквідністю в банківській системі погіршилася. Таку думку висловив глава Ощадбанку Герман Греф, виступаючи перед журналістами за підсумками засідання наглядової ради Ощадбанку.

«Банківській системі і підприємствам потрібно знайти інші варіанти валютного фондування, – сказав він. – Є проблема валютної ліквідності: є зобов'язання у нас і наших клієнтів в іноземній валюті, які потрібно виконувати. Ми зараз розглядаємо всі варіанти залучення валютної ліквідності, у тому числі шляхом підвищення ставок за валютними вкладами, також ми вивчаємо варіанти залучення валютної ліквідності від ЦБ».

Голова Банку Росії Ельвіра Набіулліна заявила у п'ятницю, що певна напруженість з валютною ліквідністю у зв'язку із закриттям зовнішніх ринків існує. «Ми ситуацію спостерігаємо, – сказала вона. – На наш погляд, у даний момент немає необхідності вводити якісь додаткові інструменти, але у нас є всі можливості цю проблему вирішити, коли така необхідність виникне».

Про те, що на ринку виник дефіцит валютної ліквідності (для кредитів), РБК раніше розповідали топ-менеджери банків

Проблеми з нестачею валюти спостерігаються у тих банків, які активно кредитують у валюті. Представники низки банків розповіли РБК, що замінюють валютні кредити рублевими. «Своїм клієнтам ми пропонуємо рублі, з допомогою яких вони можуть виконати операцію своп, тобто обміняти рублі на валюту, – поділився менеджер одного з держбанків, додавши, що всі рішення про видачу валютних кредитів приймаються централізовано, через головний кредитний комітет – це дозволяє більш ретельно відбирати позичальників».

Кредитний менеджер іншого держбанку говорив, що ряду позичальників банк пропонує рублі замість валюти

«Все акуратно дивляться на поточну ситуацію і намагаються вибирати клієнтів з правильною маржею і стійким фінансовим станом», – говорить банкір. Через те, що на ринку стало менше валюти і корпоративні клієнти менше розміщують кошти, загострилася конкуренція між банками за їхні кошти, в результаті майже всі держбанки підвищили ставки за валютними депозитами юридичних осіб.

Також дефіцит валюти призвів до того, що вони почали займати в ЦБ валюти за рублі. «Близько місяця тому на грошовому ринку виник стійкий попит на валюту, в результаті якого ставки за доларовими кредитами overnight, які з моменту кризи 2009 року перебували на нульовому рівні, підросли до 0,5-1% річних і стабільно тримаються на цьому рівні», – пояснював начальник казначейства Металлинвестбанка Селім Агарзаев.

Наталія Старостіна, Сирануш Шароян
Читати повністю: http://top.rbc.ru/economics/12/09/2014/948750.shtml