ЗСУ виводять із Дебальцевого - причини та наслідки

Українська армія вивела більшу частину своїх підрозділів з бою за Дебальцеве на сході України. Сутичка з проросійськими сепаратистами за великий транспортний вузол зриває узгоджені минулого тижня терміни мирного врегулювання і в середу Європа знову заговорила про санкції щодо іншого гаранта перемир'я – Росії.

"Наші підрозділи вийшли планово і організовано. Ми вийшли повністю, з бойовою технікою. Сьогодні ми можемо сказати, що зараз вийшло 80 відсотків частин, ми очікуємо ще дві колони", – сказав президент України Петро Порошенко у відеозверненні перед поїздкою "на фронт".

Кореспондент Рейтер в середу спостерігав рух вантажівок і важкої техніки сепаратистів в декількох кілометрах від Дебальцеве. Канонада не припиняється – кожні декілька секунд чути залпи артилерії і градів. Над містом піднімається щільний дим: горять багатоповерхівки, заводські будівлі і залізнична станція.

"Відведення військ з Дебальцевого здійснюється планово і організовано", – написав на своїй сторінці в Facebook командир батальйону Донбас і депутат Верховної Ради України Семен Семенченко.

У середу проросійські сепаратисти повторили, що вважають місто своїм і мають намір взяти його під контроль, пропонуючи української армії піти, залишивши озброєння. Сепаратисти і Росія стверджують, що українська армія в Дебальцеве оточена. Київ не згоден з цим твердженням.

"Робилися і робляться спроби прорвати оточення всередині Дебальцевського котла, – сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров у середу. – Ми поділяємо стурбованість з приводу того, що відбувається в Дебальцеве. Переконані, що ситуацію можна заспокоїти, тільки якщо припинити застосовувати зброю".

"Українські військові дали по зубах тим, хто намагався їх оточити, і вийшли з Дебальцеве", – заочно заперечив йому Порошенко.

"Ми стверджували і довели – Дебальцеве була під нашим контролем, ніякого оточення не було, наші підрозділи вийшли планово і організовано".

Бій зриває угоду про припинення вогню з 15 лютого, досягнутого минулого тижня лідерами Росії, України, Франції та Німеччини. Згідно з мінським протоколом, відвід важких озброєнь повинен був початися не пізніше другого дня після припинення вогню і завершитися протягом 14 днів, після чого мав відбутися діалог про місцеві вибори і майбутнє бунтівних районів Донецької та Луганської областей.

Сепаратисти повідомили в середу, що частково відводять техніку

"Збройні сили Донецької народної республіки (ДНР) почали відведення важких артилерійських систем від лінії розмежування, передбаченої мінським угодою від 19 вересня 2014 року", – повідомило російське держагентство РІА з посиланням на міноборони самопроголошеної республіки.

Гуркіт артилерії в Дебальцеве на четвертий день після погодженої дати припинення вогню розбудив європейських партнерів Кремля за мінським мирного процесу.

"Угода про припинення вогню, яка набрала чинності в неділю, порушується. Надіям, пов'язаним з мінськими домовленостями, нанесений серйозний удар, ми будемо наполягати на імплементації узгодженого протоколу", – сказав представник німецького канцлера Ангели Меркель Штефен Зайберт на прес-конференції в середу, додавши, що поки занадто рано говорити про зрив мирного плану.

У свою чергу, голова європейської дипломатії Федеріка Могерини сказала в середу, що "дії підтримуваних Росією сепаратистів у Дебальцеве є явним порушенням перемир'я".

"Сепаратисти повинні негайно припинити всі бойові дії… ЄС готовий вжити необхідних заходів у разі загострення збройного протистояння та інших несприятливих сценаріїв розвитку ситуації в порушення мінських домовленостей", – сказала вона.

Єлисейський палац повідомив, що лідери України, Росії, Франції та Німеччини в черговий раз обговорять перемир'я по телефону ввечері в середу.

Антон Зверев, БУЛАВІНО, Україна (Рейтер)