В Україні регулярно з різних ідеологічних боків випливає на Світ Божий питання української національної ідеї. Опоненти націоналістів цькують відсутністю самої ідеї, а українська держава, на чолі якої стоять досі антиукраїнські сили, навіть не намагається сформувати її.

Щоб описати українську національну ідею, треба почати з розуміння слова "українство", з визначення змісту слів "українська" та "національна". Тези на тему української національної ідеї я описав у статті "Українська національна ідея – в чому вона полягає". Тепер я доповню сам себе. Можливо я в чомусь повторююсь – вибачайте.

Українська національна ідея має об'єднувати, перш за все (як кістяк), представників української нації, представників українського етносу.

Це – місія нації, суть якої полягає у створенні якісного національного продукта, здатного оволодіти Світом.

По-друге, Українська національна ідея має об'єднувати в собі представників інших національних меншин, які, можливо, не знаходять себе в маcштабах України як представники національних меншин, але бажають розвивати Україну як її громадяни.

Переважна більшість українців – прості селяни – люди, які працювали на землі й жили з цього. Тим не менш, українська нація дала світу багато видатних людей, які стали (часто, навіть, не завдяки, а всупереч усьому) громадянами та надбанням Світу, так і не ставши українцями. Ще частіше навіть навпаки – ставали українофобами.

Отже, щодо національної ідеї, я пропоную наступні тези-завдання:

  1. національність – це, перш за все, виховання, а не расова приналежність,
  2. з п.1 випливає завдання – виховання національної свідомості та відповідальності у громадян України *;
  3. виховання національної еліти (не тільки політичної), тому що українці (в недалекому минулому, переважно, нація селян), щойно пробившись в Світ, часто ставали надбанням інших націй та держав саме через відсутність в них почуття приналежності до української нації;
  4. якісна освіта та медицина;
  5. пропаганда українських ідей у Світі;

Як результат виконання вищезгаданих завдань випливає наступна мета української національної ідеї – виховання видатних постатей для блага України та Світу з метою пропаганди українських ідей.

Це дуже стисло та коротко про конкретне визначення української національної ідеї та завдань щодо її досягнення.

* Ідентифікація себе з українським етносом є процесом вільним і в повній мірі залежить від особи.