Як Зеленський зупинив торгівлю на крові та схему Роттердам плюс

Ігор Коломойський ошелешив громадськість заявою про те що кіловат-година електроенергії мусить коштувати 1 гривню, в той час як на ринку він продається по 1,65 грн. В тому, що вартість електрики на ринку саме така Коломойський звинуватив власників генеруючих компаній і закликав державу «ввести зовнішнє керування на об’єкти критичної інфраструктури». Враховуючи те, що ідеї Ігоря Валерійовича мають дивовижну здатність здійснюватися, до його слів варто дослухатися. Отже.

Наразі, Ігорю Валерійовичу гріх скаржитися. Електрику його заводи купують у державного «Центренерго» по ціні нижче собівартості. При чому електрики він закупив майже удвічі більше ніж «Центренерго» здатний виробити (1550 мВт/год), і тому приблизно 45% цієї електрики «Центренерго» буде змушений купити у «Укренерго» за максимально можливою у таких випадках ціною за схемою «ринок, доба наперед» +15%. Звісно з таким «бізнесом» «Центренерго» працювати здатен лише у збиток – за перше півріччя 2019 р. валовий збиток кампанії склав 201,29 мільйони грн. проти 634,54 мільйони прибутку за відповідний період 2018 р.

Але й це не межа. Отримуючи електрику за ціною нижче собівартості, структури Коломойського примудряються заробляти ще й на постачанні вугілля на «Центренерго». Контракт на 400 мільйонів грн. на поставку вугілля з «Центренерго» підписала така собі кампанія «Нафта Форс», заснована в серпні минулого року, з єдиним директором-засновником, який дотичний до групи «Приват». Вести вугілля для української державної кампанії, згідно контракту, фірма мусить з Росії, чого в попередні роки не бувало й близько. Але Незалежна профспілка гірників уже б’є на сполох – вугілля везуть з окупованих територій, а це чиста торгівля на крові.

Але й це – не межа. Завдяки всім цим викрутасам «Центренрего» не купує вугілля у українських шахт і не платить за транспортування вугілля зі збагачувальних фабрик на ТЕС – а ті не платять шахтарям, що матиме наслідками зупинки шахт і соціальні вибухи. Заборгованість по зарплатнях на державних шахтах вже на серпень склала біля мільярду гривень. Якою вона стане до Нового року – моторошно уявити.

Але до чого тут долі шахтарів, коли олігарх має нечуваний прибуток? Екс-голова НКРЕП Дмитро Вовк писав, що вугілля з РФ/ОРДЛО «Центренерго» купує по ціні 2500 грн/т (проти 1741 грн/т по «Роттердам+»), після чого собівартість енергії стає 1,9 грн/кВт.год, а підприємствам Коломойського енергію продають по ціні 1,3 грн/кВт.год. І біля половини тої енергії ще й самі не виробляють – мусять докуповувати значно дорожче. І от Ігор Валерійович заявляє що коштувати кіловат-година мусить 1 грн. Про що ідеться?

А ідеться з великою долею вірогідності про те, що зимою Україна матиме серйозні проблеми з вугіллям, позаяк наразі в країні вугілля дефіцит, і як з’ясувалося під час наради в ОПУ, найбільш вигідною схемою закупівлі вугілля для держави був «Роттердам+», по якому НАБУ досі веде розслідування і висуває звинувачення. При цьому генеруючі компанії уже закуплять вугілля не по «Роттердаму+» (1740 грн/т), а по 1900 грн/т – дешевше просто не знаходять. Про що це говорить?

А про те, що ціна вугілля обов’язково відіб’ється на кінцевій ціні електроенергії зимою. І примусити генеруючи кампанії продавати електрику дешевше держава не може – ціну диктує ринок. А це в свою черг означатиме зростання ціни на електрику в тому числі для підприємств Коломойського. Але.

Ігор Валерійович уже натякнув, що підвищувати йому ціну – не треба. Бо під благим приводом забезпечення дешевою електрикою пересічних громадян, держава може «ввести зовнішнє керування на об’єкти критичної інфраструктури». Простіше кажучи – націоналізувати генеруючи станції. І те, що це чистої води більшовизм і рекет який відклякне від України інвесторів на довгі роки – мало кого цікавить. Після того як держава компенсувала Коломойському збитки за неможливість його авіакомпанії літати над Донбасом і Кримом ставлення цього бізнесмена до проблем держави – зрозуміле. Вже очевидно - на нас чекає дивовижно весела зима.

Вовнянко Д. "АЗОВ"