Олеський замок під Львовом

Україна, Львів, замок XIV ст. Олеський Замок є, можливо, найвідомішим на Львівщині, поновленим з руїн. Зараз – це філіал Львівської Галереї Мистецтв, де виставляються зразки середньовічного творчості.

Міфи і факти про Олеський Замок

Перша згадка про Олеський замок датується 1327-м роком. Очевидно, його побудував один з князів, що правив Галицько-Волинським князівством. У XIV столітті ця місцевість виявилася на кордоні між Польщею та Литвою. Тоді битви за Олеський Замок мали важливе стратегічне значення як ключ до Волині і Галичині.

Вже в той час гордістю фортеці були стіни висотою 10 м і товщиною 2,5 м, що сягали 130 м завдовжки по периметру. Підвищення, на якому побудовано будівлю, було основою укріплення. Нижче, по схилу гори, кільцем тягнувся вал із частоколом, а далі – ще одна лінія оборони – вал з водяним ровом. Пагорб оточувала заболочена непрохідна рівнина.

Олеський замок витримав кілька нападів під час монголо-татарської навали

У 1431 році на Олеське рушив князь Казимир Мазовецький із великим військом. Почалася облога, яка тривала шість тижнів. Але стародавня фортеця вистояла, її так і не змогли захопити. Через рік після тривалої облоги її все ж взяли польські війська і передали у вічне користування Янові із Сіна, нащадки якого почали зватися Олеськими. Так упала остання фортеця на Галицьких землях.

В історію Польщі це будівля увійшла як місце народження короля Яна III Собеського, який зібрав тут пізніше багато художніх цінностей. Згідно з легендою, народився Ян під час сильної грози. Коли повитуха поклала немовля на чорний мармуровий стіл, вдарив такий сильний грім, стіл тріснув, а Яну напророкували могутність і владу.

Інша легенда розповідає про двох привидів, які й донині бродять навколо замку. З 1605 року Олеський маєток належав родині Даниловичів, до дочки якої сватався Адам Жолкевський. Оскільки він не був багатий, батько дівчини йому відмовив і нещасний покінчив життя самогубством. Його тіло кинули в болото неподалік. Дізнавшись про це дочка також наклала на себе руки і тепер їх душі ніяк не можуть знайти спокій.

На початку XVII століття замок набув вигляду житлової споруди з рисами італійського ренесансу. Змінивши декілька власників і постраждавши від пожеж і землетрусу в 1838 році, він був сильно зруйнований.

У 1961 році відновити древній замок взялися Львівські реставраційні майстерні. Будовою постаралися повернути колишній вигляд, обладнавши під музей.

Що подивитися в Олеському замку

Олеський замок має в плані овальну форму і знаходиться на природній височині. Відбудована споруда зовні відповідає своєму образу у XVII столітті.

У залах розміщується відділ Львівської Галереї Мистецтв. Зараз там зібрано понад 500 творів живопису XIII-XIX століть, скульптури та ужиткового середньовічного мистецтва. Та й кожен зал, власне, є справжнім експонатом. Тут ви побачите середньовічні меблі та інтер'єри того часу.

Музей-заповідник займає не тільки замок, але і велику територію навколо нього. У великому парку, розбитому ще в XVII столітті при королі Яну Собеському, знаходиться безліч скульптур і фонтанів. До наших днів збереглися сліди старих доріжок, висаджуються нові дерева і чагарники, відновлений фруктовий сад. На одній з терас парку відкрита виставка скульптур з каменю.