Чому в Україні впало виробництво цукру і чим це загрожує ринку

Обсяг виробництва цукру в Україні за січень-вересень 2013 року порівняно з аналогічним періодом минулого року впав більш ніж в 2 рази, свідчать дані Держкомстату. За підсумками 2013-2014 маркетингового року (МР) спад виробництва цукру досягне близько 35%, відзначають експерти. За прогнозами асоціації "Укрцукор", виробництво цукру в країні в 2013-2014 МР складе 1,2-1,4 млн. тонн проти 2,23 млн. тонн у попередньому сезоні.

Експерт асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Ігор Остапчук каже, що виробництво впало за рахунок погодних умов, які не давали вчасно зібрати врожай.

"Виробники цукрових буряків не змогли вчасно вийти в поле для збору врожаю і були змушені чекати кращих умов погоди, у зв'язку з цим збиральна кампанія суттєво зрушилася у часі. Тому заводи з виробництва цукру були змушені запуститися на місяць пізніше звичайного", – підкреслює експерт.

До того ж, очікується, що переробкою буряка в цьому році будуть займатися не більше 41-го заводу, тоді як торік їх було 63.

Споживання солодкого піску в Україні

Втім, таке падіння пояснюється досить просто: існує об'єктивний закон ринку, коли обсяг виробництва будь-якого продукту залежить від рівня пропозиції і від обсягу його споживання на ринку.

"У 2012-2013 маркетингового року було вироблено 2,23 млн. тонн. Загальний обсяг пропозиції в зазначеному періоді досяг 2,9 млн. тонн, що в 1,6 рази перевищує обсяг споживання. Крім того, перехідні запаси цукру в 2012-2013 МР ми оцінюємо в обсязі 1,1 млн. тонн", – констатував експерт Консалтингового Агентства ААА Олексій Матвійчук.

У теж час він прогнозує, що в 2013/14 МР виробництво цукру складе 1,4 млн. тонн, а його загальна пропозиція перевищить попит в 1,3 рази. "Тому зниження обсягу виробництва цукру в 2013/14 МР потрібно розглядати як природний, регульований ринком, процес, а не як катастрофічне падіння", – зазначає він.

Якою буде ціна на цукор в Україні?

Що стосується дефіциту цукру в Україні, то його не слід очікувати, оскільки з минулого МГ залишилися перехідні запаси в розмірі 0,7-1,1 млн тонн.

"Навіть при виробництві цукру в 1,45 млн тонн ми отримуємо загальне пропозицію в розмірі 2,1 млн. тонн, що при споживанні 1,8 млн. тонн робить дефіцит неможливим", – говорить Ігор Остапчук

Тому, на його думку, враховуючи достатню кількість цукру на ринку, за описаних вище умов, передумов для підвищення цін для кінцевих споживачів не повинно бути. "У будь-якому разі істотного подорожчання спостерігати ми не будемо", – переконаний він.

З цього випливає, що при цілком достатньому обсязі пропозиції цукру на ринку, передумови для зростання цін немає. У той же час, в результаті дії ряду підтримуючих факторів, ціна на цукор навряд чи впаде.

Юлія Корнійчук